Jürgen Klopp udelil fanúšikom dôležitú lekciu

klopp43

Futbal v Anglicku nebude skučať a dávať si prestávku, hneď ako sa objaví ochladenie.

Jednoducho sa len vymení lopta za oranžovú, aby sme ju mohli vidieť o niečo lepšie a ide sa ďalej. Futbal v Anglicku nie je šport pre ľudí so slabým srdcom. A my v Liverpoole máme bossa pripraveného kritizovať každého, kto sa pokúsi stiahnuť z boja predčasne.

Napísal som veľa o správaní a prístupe niektorých našich priaznivcov. Samozrejme, nie sú to všetci; dokonca nepredstavujú ani väčšinu, ale sú dokážu byť hlasní a majú svoju úlohu v klube. Snažil som sa im porozumieť. Hovoril som si: “Majú vášeň pre klub, rastie u nich frustrácia, keď každý rok skončí sezóna bez titulu a zúfalo túžia po návrate k bájnym dňom slávny. A je to odôvodnené.“ Už si to nemyslím.

Vstupujeme do kľúčovej fázy sezóny. Čoskoro November prenechá svoje miesto Decembru a skutočný boj začne. Zápal a optimizmus zo začiatku sezóny zmizne ako hmla nad riekou Mersey, tímy budú hrýzťrobné potýčky prejdú do vyhladzovacej vojny.

Za takýchto okolností nič nie je vopred dané. Tímy usilujúce sa o udržanie vedúcich pozícií, ani tímy bojujúce o prežitie a udržanie sa v lige, si nič navzájom nedarujú. Občas sa následne stáva, že zápasy s „vopred jasným priebehom“, nakoniec končia prekvapujúcou remízou. Tituly sa nikdy nevyhrávajú v ponurej polovici zimy, ale môžu sa v nej strácať. Tímy potrebujú vstúpiť do tohoto obdobia opatrne, starostlivo na svojej ceste zbierať cenné body a neupadať do zúfalstva.

Bod získaný ďaleko od domova, alebo víťazný strelený gól v záverečných fázach zápasu, predstavujú spôsob ako to robiť. Stačí zostať v boji o čelo ligy až do jari, kedy sa oheň vráti. To je niečo, čomu fanúšikovia LFC zvykli rozumieť viac ako ostatní a čím sme sa zvykli pýšiť.

V skutočnosti sme boli známi pre našu trpezlivosť a znalosti. Nezáležalo na tom, či sme strelili víťazný gól v prvej minúte alebo v poslednej, pokiaľ sme ten gól dali.

Dospievajúc a stojac na tribúne The Kop, veril som, že som súčasťou hry rovnako ako hráči na ihrisku. Mal som úlohu! Mojou úlohou, spolu s tisíckami ďalších, bolo dodať naším chlapcom sebadôveru a naopak nahnať súperom taký strach, z ktorého pustia do gatí. A nebolo to zložité. Takže, keď Liverpoolsky hráč zle vystrelil, alebo stratil loptu nepresnou prihrávkou, nebolo počuť hlasité stonanie - namiesto toho sme stáli za hráčmi.

Aj keď by sme radi považovali našich minulých hrdinov za neporaziteľných, tiež boli náchylní k prešľapom. Áno Shanklyho družina tak isto ako aj tím okolo Paisleyho, robili chyby, strácali body a mali zlé dni. To je futbal. Čo ich odlišuje od tímov a priaznivcov, ktoré prišli po ich ére, je samozrejme kvalita hráčov, ale aj ich dokonalé presvedčenie, že všetko bude dobré; keď budeme držať spolu.

Predtým, než ma obviníte z pohľadu zahmleného nostalgiou, beriem na vedomie, že Kopites z 70. a 80. rokov si tiež radi našli obetného baránka, občas. Spýtajte sa napríklad Ronnieho Whelana. Avšak to, čo tu máme teraz, je úroveň pocitu úzkosti, ktorá je úplne v nepomere s realitou.

Keď prirovnám Kloppovu družinu k veľkým tímom z minulosti, vidím že máme kvalitu na každom poste. Jediné čo chýba je viera. Tá síce rastie, ale je stále veľmi krehká, čo ukázal zápas so Sunderlandom. Nie je teda divu, že sa náš manažér rozhodol vziať veci do vlastných rúk v druhej polovici hry, kedy narastajúca frustrácia ohrozovala jeho herný plán.

Ku Kloppovi; atmosféra štadióne, pre neho nie je vôbec nepodstatný detail. Z hľadiska vplyvu na výsledok hry, jej efekt hodnotí na úrovni 10-15%. Vytvorenie a využívanie tejto moci bolo charakteristickým znakom jeho kariéry. Robil to v Mainze, v Dortmunde a snaží sa to robiť aj na Anfielde.

Mali by sme sa toho chytiť. Koniec koncov je tu človek, perfektne zosúladený s históriou a osobnosťami v klube a on nás žiada, aby sme robili to, čo sme robili vždy. Napriek tomu, niektorí z nás vyzerajú, akoby toho neboli schopní.

Zápas proti Sunderlandu a jeho priebeh bol vopred daný. Moyes naznačil jeho úmysel „zaparkovať double-decker autobus". Bolo jasné, že to bude boj útoku proti obrane, ktorý vyžaduje veľkú trpezlivosť a veľmi hlasnú podporu.

Prvé náznaky na začiatku hry boli pozitívne, pretože hráčov na ihrisku pohltila obrovská zvuková stena. Aj tradičné You’ll Never Walk Alone pred úvodným výkopom bolo zaspievané pomaly, melodicky a ohromne hlučne.

https://www.youtube.com/watch?v=RpjLDid-DeU

Ale ako čas plynul, zdalo sa že napätie rastie pri zúfalých snahách Liverpoolu prelomiť obranu čiernych mačiek a s každým výpadom sa objavovalo čoraz viac hundrania: "Dáme dnes vôbec gól?"

Depresia dosiahla novej úrovne s pohľadom na Coutinha opúšťajúceho ihrisko na nosidlách. Phil bol tak vplyvný v tejto sezóne, základom nášho doterajšieho úspechu a kreatívne jadro v našom útoku. Pomyslenie na jeho zranenie a scenár, že by pre neho sezóna mohla skončiť, s ďalšou možnou stratou bodov doma, bolo takmer neznesiteľné pre mnohých.

Zrazu sa rozblikali telefóny na štadióne a správy z domova ohľadom možných zranení Coutinha naznačovali zlomený členok, potom zlomená špičku a nakoniec celú nohu. Niekto sa uškrnul "Stavím sa, že je to len jeho krvavý necht" a smiech prerazil melanchóliu. Ale len na chvíľu.

Liverpool nebol zlý v úvodnom polčase. Iste, boli sme trochu pomalí vo svojom prístupe k hre a občas nerozhodní v záverečných fázach. Aspoň takto som to cítil na štadióne. Potom, čo som neskôr sledoval zostrih zápasu, uvedomil som si, že môj odhad je trochu nespravodlivý. Tak veľká časť vášho vnímania sa zafarbí náladou okolo vás. Pravdupovediac, Sunderland postavil obrovský defenzívny blok, čo vyžadovalo z našej strany obrovskú trpezlivosť, s ktorou mnohí z nás majú problém. Našťastie hráči Liverpoolu nie.

Vstup do druhého polčasu, vstup Jürgena Kloppa.

Bill Shankly raz vtipkoval, že za postrannou čiarou odkopol každú loptu čo k nemu smerovala. Vyhlasoval, že strelil pár gólov a zachránil aj pár ľudí čo pri tej čiare stáli. Nikto nemôže poprieť, že tento muž mal obrovský vplyv z lavičky. A nie je tomu inak ani u jeho aktuálnej inkarnácii, Jürgenovi Kloppovi.

Jürgen je takticky brilantný, jeden z najlepších na svete. Z tohto dôvodu sme požehnaní, že ho máme. Snažím sa tiež myslieť na to, či sme od čias The Boot Room (odkaz:tu) miestnosti, mali manažéra, ktorý by bol viac v súlade s duchom doby Liverpool FC, než je ten súčasný.

V druhom polčase hladina hluku na štadióne enormne narástla. Kop bol opäť v plnej sile. Niekedy kvôli Sunderlandu, často kvôli rozhodcom a občas sami od seba. Nech už bol dôvod akýkoľvek, hluk to bol obrovský. Myslel som, že sme sa práve konečne prebudili. Mýlil som sa!

Z môjho miesta na štadióne som si nebol vedomý, že vodca tohto mocného rozruchu nesedel v sekcii, v ktorej sa spievalo. Namiesto toho pochodoval hore a dole na postrannej čiare, vrčiac so zaťatými zubami a zovretou päsťou udieral do vzduchu. Bol to náš manažér, ktorý kričal naliehavú výzvu a nám nadával pre našu netrpezlivosť a vyzýval nás k zapojeniu sa do boja po boku jeho chlapcov.

Fanúšikovia a rovnako aj hráči ako mávnutím čarovného prútika reagovali úžasne. To je ale prekvapenie! Ako hovorí Klopp: v zápasoch ako je tento, musíte byť pripravení okamžite naplno pomôcť. Musíte vytvoriť atmosféru, v ktorej si hráči výzvu užívajú, nie vyplašene od nej utiecť. Strach vedie k pochybnostiam a nerozhodnosti. Ale keď hráči cítia za sebou silu 50.000 ľudí, neboja sa ničoho.

Divock Origi, ktorý nahradil zraneného Coutinha, bol stelesnením tejto filozofie. Útoky Liverpoolu sa valili ako vlna za vlnou, no nedokázali sme z nich dať gól. Sunderland prežíval aj za prispenia veľkej porcie šťastia.

Keď Henderson poslal voľný kop nad brvno, potom čo bol Mané poslaný k zemi tesne mimo pokutového územia, zúfalstvo sa vyhrážalo, že nás ešte raz pohltí. Avšak belgický mladík, brilantný od chvíle čo nastúpil, pokračoval vo svojom úsilí naďalej.

Len tri minúty po kapitánovej snahe, štadión zaburácal. Origi sa ocitol s loptou pri nohe, na pravej strane brány Sunderlandu. Šikovne sa zbavil obrancu a vystrelil. Vzhľadom k uhlu, prekážkam v ceste a vzdialenosti od brány, zdalo sa že príde nevyhnutné sklamanie. Neprišlo.

Origiho snaha bola úspešná a po tom ako rozvlnil sieť, tribúny explodovali. Zvuková vlna sa následne prevalila na hraciu plochu, zaliali ju výlevy úľavy a rýdzej radosti. Priehrada praskla a povodeň bola neodolateľná. Pandæmonium odrazu zmizlo, všade okolo mňa zavládla eufória. Niektorí spadli za zem, iní sa objímali alebo päsťami udierali do vzduchu.

Bolo to, ako by sme slávili víťazný gól vo finále pohára, namiesto toho to bol potenciálny víťazný gól v domácom stretnutí proti súperovi zo spodného okraja ligovej tabuľky. To ukazuje, ako moc pre nás v Liverpoole futbal znamená. To ukazuje, ako veľa pre nás výhra znamená. Našťastie máme manažéra, ktorý to vníma rovnako.

Do konca zápasu ostávalo 15 minút pre aktivitu Sunderlandu, ktorý ale dovtedy neukazoval ambície, že by nám mohli pokaziť víťaznú náladu. Keby sme im dali o kúsok priestoru naviac, a oni by to dokázali využiť, naše oslavy by boli k ničomu. Ale viera bola späť a nič už nemohlo zastaviť Reds.

V záverečných okamihoch Sadio Mané vtrhol do vápna, za veľkej pozornosti obrany Sunderlandu. Jediný spôsob, ako by mu mohli zabrániť v skórovaní bol faul. A Ndong túto svoju úlohu poslušne splnil.

K penalte sa postavil Milner. James bol ohromný celý zápas. Je to hlavne dríč, ale označovať ho len takto, by bolo prejavom nevďaky. Ťažko by ste totiž hľadali hráča, tak spoľahlivého pri exekúcii pokutových kopov, akým je práve Milner. A opäť nesklamal. Zriedka sa v tejto pozícii mýli.

2-0 a následne koniec zápasu. Keď Klopp viedol svoju družinu k tribúne Kop aby poďakoval, boli sme to práve my, kto dĺžil jemu obrovskú porciu vďaky. Rovnako ako Bill pred ním, Jürgen dokáže zvládať ťažké chvíle a zotrvať v svojom úsilí, keď sa situácia nevyvíja podľa očakávaní. Jeho zásah v druhej polovici otočil hru. A keď niektorí z nás stratil trpezlivosť, on to neurobil. A našťastie ju trpezlivosť nestratili ani jeho hráči.

Nech je toto poučením pre nás všetkých.

zdroj: THIS IS ANFIELD, Jeff Goulding

Bleskové zprávy

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc. 

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.

bannerpohyblivylfc 1