pivovar helf

Poučení v mnoha směrech

Blog4

Mignolet jako jednička mezi tři tyče, Klavan také do základu a Firmino na hrot.
 
Takhle bych rád viděl základní personální změny pro další průběh soutěže bez ohledu na to, jak se nám budou vracet zranění hráči. Pokud se tak stane, budu věřit tomu, že jsme se poučili z posledních zápasů, které nám přinesly dvě zkažené neděle a poté středeční balzám na pocuchané nervy liverpoolského fanouška. Hlavně v druhém poločase utkání na Riverside Stadium už jsme zase našli svou ztracenou tvář a předvedli výkon, který bych rád viděl jako standardní.
 
Nejvíc bylo v posledních dnech napsáno a namluveno o situaci na postu gólmana a nutno říct, že právem. Je sice pravda, že Mignoletovi loňská sezóna nevyšla a jeho chyby nás připravily o několik cenných bodů. A že tedy Klopp cítil potřebu poohlédnout se po jiném gólmanovi. Udělat ale brankářskou jedničku z mladíka, který zjevně ještě není na anglickou nejvyšší soutěž vyzrálý, to byl riskantní tah, který zatím nevyšel.  Za sebe Kariuse určitě neodepisuji, ale posazení na lavičku mu neuškodí. Opadne tak tlak, jemuž je vystaven a který zjevně nezvládá. Když bude na sobě tvrdě pracovat, může nám ještě v budoucnosti prokázat cenné služby. Teď si však jasně řekl o místo jedničky v brance Simon, který proti Middlesbrough působil dobrým dojmem a nic na tom nemění fakt, že neměl příliš mnoho práce. Věřím, že jistota, kterou jsem z Mignoleta cítil, se podepsala také pod lepší výkony defenzívních hráčů, což považuji také za velmi důležité.
 
Klid a jistotu do našich zadních řad však vnesl také Klavan, a to už v druhém poločase proti kladivářům. Těžko pochopím, proč byl doteď opomíjen a nevěřím, že bychom s ním v sestavě v Bournemouthu prohráli. Třetí personální záležitost, kterou jsem v úvodu zmínil, patří spíš do kategorie přeskupení formace. Druhý poločas na Riverside Stadium nám tak dobře vyšel i díky přesunu Firmina do středu útoku, na post, který kde jsme schopni využít jeho schopností nejvíce. Když už jsme u personalistiky, tak nejvíce opěvovaným hráčem zejména proti Middlesbrough byl právem Lallana, ale já bych se zastavil u Origiho, který se sice taky dočkal chvály, ale jsou vůči němu i určité výhrady. Za sebe jsem ale moc rád za to, že máme ve svých řadách hráče, který dokáže v každém zápase střílet góly. To není náhoda, i když třeba přesný zásah proti West Hamu tak mohl na první pohled vypadat. Ale co na tom, že mu ke skórování pomohla chyba brankáře hostů. Byl v pravou chvíli na správném místě a zareagoval pohotově. Na to, jak málo dostával před zápasem se Sunderlandem příležitostí, si podle mého názoru vede velmi dobře.
 
Vedle personálního poučení však doufám, že uplatníme zkušenosti z posledních utkání i co se týče způsobu hry a taktiky. Stačí jen porovnat některé prvky v posledních dvou zápasech. Začněme v defenzívě. Proti West Hamu je z prvního inkasovaného gólu obviňován Karius, což nechci zpochybňovat. Ale živě si vzpomínám, co nešťastnému přímému kopu proti naší brance předcházelo. Určitě víc, než minutu jsem nadával, jak jsme při bránění na vlastní polovině laxní a kolik necháváme soupeři prostoru. To všechno pak vyústilo ve faul před naším pokutovým územím a posléze ve vyrovnávací gól. Celkově byl na utkání s kladiváři pěkně vidět rozdíl v tom, kolik volnosti jsme jeho hráčům nechávali a jak natěsno bránili oni nás. Jsem přesvědčen, že i toto byl důležitý faktor neúspěchu proti West Hamu. Ve středečním večeru se naše bránění výrazně zlepšilo. Sice proti nám stál soupeř, který má s ofenzívou problémy, ale jeho hráče jsme si hlídali daleko lépe, než hráče kladivářů. Middlesbrough si sice na konci prvního poločasu vytvořil náznaky nebezpečných situací, ale jinak příliš mnoho prostoru k ofenzívním choutkám od našich hráčů nedostával.
 
Útoku byl, navzdory dvěma vstřeleným gólům, proti West Hamu právem vyčítán zejména nedostatek kreativity a pohybu.  Je to jistě pravda a já bych k tomu ještě připojil malý důraz v pokutovém území soupeře, když tam v onom zápase míč několikrát poskakoval. Byly tam situace, které si přímo žádaly o uklizení míče do branky, nikdy se však nepovedlo soupeře přetlačit.  Řekl bych, že  hráči měli až příliš v hlavách nepříznivý vývoj utkání. Zaskočilo je, jakým způsobem soupeř otočil výsledek, což jim, možná i spolu se vzpomínkou na těžce nepovedený výlet do Bournemouthu, svazovalo nohy. Bylo to ještě znát i v prvním poločase v Middlesbrough, úvodní dějství bylo z naší strany statické, hráči se chovali alibisticky, jakoby se báli na sebe vzít zodpovědnost. Z ojedinělé vydařené akce se však povedlo dát gól a vedení jsme si pak už skvělým výkonem v druhé půli nenechali vzít.
 
Poučení, zdá se, přišlo i po taktické stránce, protože se naši hráči dokázali na hru koncentrovat až do poslední minuty i za zdánlivě rozhodnutého stavu. V případě současného Liverpoolu si po některých zkušenostech slovo „zdánlivě“ v souvislosti s jasným vývojem utkání zatím neodpustím. Naši hráči však snad konečně pochopili, že když jsou ve vedení, tak není třeba se hnát za každou cenu zběsile dopředu. Na rozdíl od zápasu s Bournemoutem jsme se nepouštěli do riskantních akcí, chytře jsme drželi míč a čekali na pravou chvíli, kdy udeřit. Tento způsob hry by se jim měl dostat hluboko do podvědomí! To je právě o tom držet soupeře na uzdě a trpělivě čekat na své šance, které se nakonec vždy naskytnou, stejně jako tomu bylo na Riverside Stadium.
 
Jestli jsme se opravdu důkladně ve všech směrech z posledních zápasů poučili, to se brzy ukáže. Hned v následujícím atraktivním střetnutí budeme mít možnost prokázat, že jsme rodící se krizi zažehnali. Na městské derby se velmi těším, i když tyto zápasy jsou samozřejmě nevyzpytatelné a mohou přinést cokoli.  Ale pokud zopakujeme výkon z druhého dějství utkání s Middlesbrough, tak jsem při vší úctě a respektu k našim sousedům přesvědčen, že, bychom zápas na opačné straně Stanley Parku měli zvládnout. 

 

 

Bleskové zprávy

Can se vrátí v sobotu

Emre Can se vrátí v sobotu ze své dovolené po Konfederačním poháru. V ten samý den ho čekají testy. K týmu by se měl připojit v pondělí.

Fulton odchází do Hamiltonu

Ryan Fulton končí v LFC a přesouvá se do skotského Hamiltonu. Jednadvacetiletý brankář v minulých sezónach chodil především po hostováních v nižších anglických ligách.

Mané do Asie nepojede

Sadio Mané vynechá asijské turné v Honkongu. Místo toho zůstane v Melwoodu, kde se bude zotavovat ze zranění kolene.

Ejaria a Woodburn trénují s týmem

O den později se k mužstvu připojila dvojice Woodburn s Ejariou. Prvně jmenovaný si na konci loňské sezóny odbýval reprezentační povinnosti u velšského A-týmu, zatímco Angličan se zúčastnil Mistrovství světa do 20 let.

Mané se zapojí později

Sadio Mané stejně jako ostatní hráči přijel do Melwoodu ve středu, ale do týmové přípravy se zapojí až později. Hráč zatím podstupuje individuální trénink po zranění kolene. Senegalec zřejmě vynechá přátelská utkání s Tranmere a Wiganem.

web

sraz2017