Z bezradnosti do exhibice

Blog4

 

Nedávno jsem psal o tom, že jsem zvědav, jak se dokážeme poučit z chyb, které jsme udělali ve dvou nepovedených zápasech v první polovině prosince. Podle posledních utkání včetně toho se Stoke bych řekl, že se to z velké části podařilo, ne však úplně.
 
Začnu hned tím, s čím jsem nebyl spokojen a to byl vlažný vstup do zápasu, který byl provázen zmatky v obraně. Musím ocenit taktiku, s jakou na nás Stoke vyrukovalo, prezentovali se výborným pressingem, přičemž speciálně výbornou práci odváděl na hrotu Peter Crouch, jeden z několika našich bývalých hráčů v dresu soupeře. Hosté nám zpočátku nedarovali nám ani centimetr volného prostoru, měli naše hráče po celé ploše výborně pokryté a my jsme si s tím dlouho vůbec nevěděli rady. Sice jsem věřil, že hrnčíři tak nevydrží hrát celý zápas, naši obranu však v úvodu dokázali dostat pod tlak a přinutili ji chybovat. Výsledkem byl rychlý gól v naší síti a moc nechybělo, abychom pár minut poté inkasovali i podruhé, což už by bylo hodně zlé a kdoví, jak bychom se s tím vypořádali. Přes všechnu pochvalu pro Stoke za úvod utkání si myslím, že jsme si za tyto komplikace mohli z velké části sami. Jsme nepoučitelní v tom, kolik necháváme soupeřům na naší polovině volnosti a taky se mi zdálo, jako bychom neustále uhýbali z osobních soubojů, několikrát jsem byl nepříjemně překvapen, že míč vybojoval soupeř z nevýhodnější pozice, i když samozřejmě obrazovka v tomto směru může zkreslovat. Směrem dopředu pak byly naše kombinace zpočátku příliš čitelné, a pozorní hráči Stoke je na počátku střetnutí vcelku bez problémů dovedli narušovat.
 
Slovo „bezradnost“ asi nejvíc charakterizuje první dvacetiminutovku z naší strany. A k tomu chaos jako doprovodný jev v zadních řadách, který byl markantní u inkasovaného gólu, kdy chybovalo hned několik hráčů. Hodně je gól vyčítán i Mignoletovi, možná částečně právem, podle mě ale největší chybu udělal Lovren. Pokud Simon zaváhal, tak to po chvíli, po dalších zmatcích hráčů před ním, napravil, když zneškodnil gólovou šanci dalšího našeho bývalého hráče, Allena. Teprve někdy po 20. minutě jsme začali nenápadně zvedat hlavu a přece jen se konečně dostávali do hry. Trochu nás zabrzdilo přerušení hry při ošetřování Dioufa, které bylo možná tak trochu součástí taktiky soupeře, ale o tom nechci spekulovat. Na chvíli se tak sice hrnčířům povedlo náš rodící se tlak eliminovat, ale po třicáté minutě už utkání začalo definitivně nabírat jiný kurs.
 
Jestliže jsem Stoke pochválil za zvolenou taktiku a důslednost v úvodu, tak co jim naopak v dalším průběhu zápasu lámalo vaz, byly individuální chyby. Po jedné z nich se zrodilo i vyrovnání a prsty v tom měl další náš bývalý hráč, Glen Johnson.  Hned jsem si říkal, že je vidět, že prošel liverpoolskou defenzívní školou posledních let. Vzadu prostě není vždy dobré chovat se za každou cenu konstruktivně. Nijak to ovšem nesnižuje pohotovost Adama Lallany, který gól na 1:1 zařídil, už si snad za poslední dobu nepamatuji utkání, kdy by tento hráč zasloužil kritiku. Bylo tedy vyrovnáno a obraz hry se poté už viditelně změnil. A bylo určitě výborné, že jsme ještě do přestávky strhli vedení na svou stranu. Firminova střela, vedle toho, že byla skvěle umístěná, tak byla i překvapivá, hráči soupeře čekali narážečku. Bobby tak aspoň zčásti odčinil své chování mimo hřiště, ke kterému se raději nebudu vyjadřovat.
 
Během přestávky jsem věřil tomu, že otočením zápasu jsme vzali Stoke vítr z plachet a že by soupeř neměl mít už tolik sil, aby se vrátil k tomu, co praktikoval v úvodu zápasu. Tohle vyšlo v podstatě na 100%. A taky jsem byl zvědav na další poučení z nevydařených zápasů, hlavně mi šlo o to, jakým způsobem si budeme hlídat vedení, případně navyšovat náskok. I v tomto případě jsem byl maximálně spokojen. Nikam jsme se bezhlavě nehnali, byli jsme dobří v držení míče a hrnčíře jsme drželi v uctivé vzdálenosti od naší branky. Přitom jsme čekali na jejich chyby, respektive na ty správné chvíle, kdy zaútočit a provětrat jejich obranu. Dalo se čekat, že se soupeř nějakých chyb dopustí a stalo se. Dokonce to byly v obou gólových akcích druhého poločasu velké hrubky jednotlivců, jak už o tom byla řeč. Závěr zápasu se změnil v naši exhibici, mohli jsme nakonec vyhrát i vyšším rozdílem, ale konečný výsledek beru všemi deseti.
 
Ještě mě překvapilo, jaké hráče nechal Hughes sedět na lavičce. Jestli je šetřil na Chelsea, tak mu to z pohledu fanouška Liverpoolu chválím. Pokud bude jeho tým schopen odehrát větší část zápasu na SB stejně jako prvních dvacet minut u nás a jeho svěřenci se vyvarují individuálních chyb, nemusí být úplně bez šance uhrát v Londýně nějaký dobrý výsledek. Byl by to ale jen příjemný bonus, moc s tím, upřímně řečeno, nepočítám, mnohem podstatnější bude, jak obstojíme v poslední den kalendářního roku 2016 my. Situace z tohoto kola, kdy tak trochu podle očekávání každý z první šestice favoritů bodoval naplno, se v dalším kole nemůže opakovat. Z důvodu, který určitě nemusím připomínat. Přelom roku hodně napoví o našich ambicích, protože vedle samotného přímého souboje s City o nejvyšší příčky bude těžké se poté zkoncentrovat na utkání v Sunderlandu, které bude následovat ve velmi rychlém sledu. Splnění tradičního přání z přelomu roků „hodně štěstí“ budeme tentokrát potřebovat okamžitě a dvojnásobně!

 

Bleskové zprávy

Gerrard a spol. jedou do Sydney

Steven Gerrard, Jamie Carragher, Steve McManaman a Daniel Agger se spolu hráči Reds zúčastní 24. května utkání v Sydney, kde se Liverpool představí v rámci posezonního turné.

Lallana i Ejaria se vrací

Dlouhodobě zranění Adam Lallana i mladík Ovie Ejaria se pomalu zapojují do tréninkového procesu. U Adama Lallany se předpokládá, že by měl být fit pro utkání s Watfordem.

LFC jede do Sydney

Liverpool FC odehraje po konci sezóny v Premier League přátelské utkání v Sydney s místním FC. Zápas se uskuteční 24. května. Netradiční datum bylo zvoleno kvůli tomu, že realizační tým se chtěl vyhnout delšímu cestování v rámci předsezonní přípravy. V té LFC zavítá do Šanghaje a Honkongu.

Allen může LFC vydělat

Při jednání o přestupu Joe Allena byla v létě dohodnuta klauzule, že pokud Stoke skončí mezi 10 nejlepšími v Premier League, do pokladny Reds dodatečně přiteče 500 000 liber.

Jaroš podepsal Reds

Podle informací českého deníku Sport se v létě po dovršení 16 let zrealizuje přestup mladého gólmana Slavie Vitězslava Jaroše. Hráč už nyní dojíždí do Anglie na stáže a s kádrem Liverpoolu má absolvovat několik turnajů.

web