Nic nového pod sluncem

Blog3

 

 

Z posledních čtyř zápasů našeho týmu jsem toho moc neviděl. Středeční utkání jsem sledoval ve velmi nekvalitním přenosu, utkání s Burnley ještě v horším. Střetnutí na půdě Citiziens jsem neviděl vůbec, takže jsem si v podstatě užil pouze hodinu Merseyside derby. To zpočátku na žádné užívání nevypadalo, protože jsem k obrazovce přišel minutu před gólem Evertonu, ale nakonec jsem sledoval v odpovídající kvalitě pravděpodobně nejlepší část toho, co Liverpool v oněch čtyřech představeních předvedl. Z popsaných důvodů nejsem schopen zhodnotit jmenované zápasy tak, jak je u mě zvykem, ale pomohl jsem si trochu i zápasovými sestřihy, tak nějaké postřehy zkusím nabídnout. I když dost možná nenapíšu nic, co by už ode mě v této sezóně nezaznělo. A mám dojem, že by tomu tak bylo i kdybych všechna poslední utkání sledoval. Zkrátka, nic nového pod sluncem ani v březnu a na začátku dubna.

Patříme do první sedmičky týmů Premier League, přičemž s ostatními šesti TOP soupeři máme odehrány všechny zápasy s celkově neuvěřitelnými výsledky. Ani jedno z těchto střetnutí neskončilo naší prohrou a kromě Manchesteru United máme se všemi ostatními pozitivní bilanci, přičemž ve dvou případech jde o plný bodový zisk. Jak je možné, že za této situace nejenže nebojujeme o titul, ale navíc se klepeme o účast v příštím ročníku Ligy mistrů? Na to nám dávají odpověď výkony a výsledky utkání proti Burnley a Bournemouthu. Sice to jen odhaduji, ale myslím si, že oba zápasy byly hodně podobné a to i svým průběhem, tedy až na tu koncovku. V prvním případě jsme měli jen víc štěstí, nic víc a nic méně, výkon proti Cherries byl dokonce snad i lepší, aspoň v některých pasážích. Rozdíly ve hře proti týmům z horní respektive dolní poloviny tabulky se v zápasech, o nichž je řeč, nejen potvrdily, ale jsou snad stále patrnější. Už to považuji za zcela anomální jev, který jsem se někdy v zimě pokoušel vysvětlit. Musím ale přiznat, že je to v mých očích stále z velké části záhada. Opět se však potvrdilo, že hlavím problémem není rozbíjení zabetonovaných obran soupeře. To bychom dosahovali výsledků jako Manchester United, který s papírově slabšími týmy uhrál několik bezbrankových remíz. My jsme ve středečním večeru dali góly i bez Maného, Lallany a Hendersona a stejný počet branek jsme dali i Burnley. Problém tedy stále vidím zejména v nekvalitní defenzivě. Že jsme ani v jednom z těchto čtyř jmenovaných zápasů, stejně jako v drtivé většině předchozích tuto sezónu neudrželi čisté konto, není náhoda. Podívejme se jen na bránění rohů, což je taky evergreen. Další gól z této běžné herní situace jsme dostali od Evertonu a opět byl z kategorie hloupých. A dokonce ještě větší chybu jsme v tomto směru udělali proti Bounemouthu, ten mohl hned ze svého prvního kopu od praporku navýšit své vedení, byla to tutovka, Klopp jen nechápavě kroutil hlavou, kolik času a prostoru měl po této standardní situaci zakončující hráč, který naštěstí těsně minul. Odehrát utkání bez toho, aby soupeř nějaký ten rohový kop zahrával, to se stává velmi zřídka, takže nezvládání těchto herních situací je velký luxus pro týmy, aspirující na nejvyšší příčky.            

Když už jsme u posledního střetnutí, tak viníci inkasovaných gólů jsou v několika příspěvcích na těchto stránkách jmenováni. Giniho většinou jen chválím, oblíbil jsem si jej, ale že jde první gól na jeho vrub je neoddiskutovatelné. Dostáváme se tím k dalšímu tématu, které jsem už v minulosti kritizoval a to jsou zbytečné přihrávky dozadu. Málokdo si asi už vzpomene, že celé gólové situaci předcházela ještě jedna nesmyslná a ke všemu nepřesná přihrávka dozadu. Ve chvíli, kdy soupeř čekal na své polovině, co vymyslíme. Dostali jsme se tím pádem zbytečně pod tlak, jenž vyvrcholil Mignoletovou oblíbenou kličkou, která mu zatím naštěstí vychází. Osobně jsem přesvědčen, že to jednou nezvládne a dostaneme po jeho frajeřině zbytečný gól. Soupeři už o této jeho zálibě určitě vědí a je jen otázkou času, kdy na to doplatíme, doufám jen, že půjde o nějaký méně významný moment. V tuto chvíli bylo horší, že soupeř se záhy znovu dostal na naši polovinu a přišlo to, co přišlo. Wijnaldum měl dost času vyřešit situaci jinak, otáčení se s míčem místo jeho odehrání dopředu je ale bohužel v podání našich hráčů častý jev. A hlavně, když se přihrává v blízkosti vlastní branky dozadu, musí si být příslušný hráč stoprocentně jist, že nedaruje tutovku soupeři.     

V druhém případě je viněn Klavan, jenž se v poslední fázi gólové akce špatně zorientoval, ale tady toho bylo víc. Způsob, jakým jeden hráč soupeře přehlavičkoval Lovrena s Lucasem po autovém vhazování, to si oba jmenovaní taky nedají za rámeček. Teď budu možná někým obviněn, že se znovu za každou cenu pouštím do svého nejméně oblíbeného hráče, přestože na své poměry snad zahrál ještě dobře. A asi mají pravdu. Já vím, že se opakuji, ale to, co Lucas dlouhodobě předvádí, mi zdaleka nestačí na hráče, který si zaslouží nosit liverpoolský dres. Ani když předvede nějaký ze svých lepších výkonů.

Zatím jsem víc kritizoval a ještě u toho chvilku zůstanu. Tentokrát si ale vezmu na mušku rozhodčí. Vůbec se mi nelíbí současný trend, o kterém nevím, jestli platí jen pro Anglii, protože jiné ligy moc nesleduji. Mám na mysli nedostatečné tresty za brutální, likvidační fauly. Barkley neměl dohrát ani jedno z Merseyside derby letošní sezóny. A Everton měl být v sobotu poslán do devíti, tady nevím, co se to Koemanovi nelíbilo, když po zápase něco v tomto směru zaznělo. Rozhodčí Taylor, který utkání pískal, se minimálně od podzimu vzhledem k svému bydlišti netěší velké důvěře liverpoolských fans. Avšak není to zdaleka jen on, kdo brutální zákroky nedostatečně trestá. Ani další sudí v jiných zápasech nebyli schopni vytáhnout v některých do nebe volajících momentech kartu, a když už se k tomu odhodlali, tak nešlo o kartu té správné barvy. Někdo se mnou svého času polemizoval, když jsem napsal, že se mi nelíbí dvojí trest. Jde o případy, kdy se spolu s penaltou i vylučuje. Trvám na tom, že červené karty by se měly především udělovat za likvidační zákroky a to se v poslední době moc neděje.

Jestli mám za uplynulé týdny něco pochválit, tak určitě způsob, jakým jsme zvládli Merseyside derby. Dokázali jsme rychle odpovědět na vyrovnání Evertonu, brzy po změně stran přidali i třetí gól a potom jsme vedení velmi dobře udržovali, což možná oceňuji ze všeho nejvíc. Závěr tohoto střetnutí jsme zvládli excelentně, přesně tak, jak by to vždy mělo vypadat při kontrolování dvoubrankového vedení. Přesně a chytře jsme kombinovali na půli soupeře, téměř jsme Evertonu nepůjčili míč. Nikam jsme se bezhlavě nehnali, ale snaha o zvýšení náskoku taky nechyběla, vůbec však nevadí, že se to nepovedlo. Zůstává jen otázkou, proč se takto nedovedeme na hru koncentrovat vždy, proč třeba umíme prospat začátky a pustit tak Burnley, Bournemouth a některé týmy předtím po pár minutách od úvodního hvizdu do vedení. Ale to už bych zase v kritizoval.

Je to dnes ode mě trochu neurovnané, jde opravdu o jakési střípky postřehů za několika uplynulých zápasů s vypíchnutím několika témat a jsem si i vědom, že nic jsem nic převratného nenapsal. Nic takového totiž momentálně nevidím. Budu čekat spolu s Vámi co přinese nejbližší budoucnost. Pohybujeme se na hraně postupu do příštího ročníku Ligy mistrů, šance na dosažení tohoto cíle jsou stále vcelku dobré, ale cesta mezi evropskou elitu bude ještě trnitá. Čeká nás ještě několik úskalí, na kterých lze ztroskotat. Ani tímto ale nesděluji nic nového.    

 

 

Bleskové zprávy

Arbeloa ukončil kariéru

Bývalý krajní obránce Liverpoolu Alvaro Arbeloa pověsil kopačky na hřebík. Poslední štací čtyřiatřicetiletého Španěla byl West Ham United.

LFC oznámilo přátelské zápasy

Liverpool oznámil, že se v rámci letní přípravy střetne s Tranmere (12.7.) a Wiganem (14.7.). Znám už je také první soupeř v rámci Audi Cupu, kdy se LFC střetne s domácím Bayernem (1.8.). O dalším protvníkovi se rozhodne na základě výsledku zápasu mezi Atleticem Madrid a Neapolí.

Zlatý Albion "20"

Anglický výběr do 20 let opanoval Mistrovství světa této věkové kategorie. V kádru Albionu zastupovali Liverpool Sheyi Ojo, Ovie Ejaria a nově příchozí Dominic Solanke, který byl zvolen nejlepším hráčem turnaje.

7 hráčů opouští LFC

Liverpool neprodloužil hned 7 hráčům smlouvy. S klubem se tak loučí Alex Manninger, Adam Phillips, Tom Brewitt, Jack Dunn, Madger Gomes, Kane Lewis a Jake Brimmer.

Dunn odchází do Tranmere

Jacku Dunnovi vypršela smlouva s Liverpoolem a nová mu nebyla nabídnuta. Mladík se rozhodl upsat se klubu z Tranmere, kde minulou sezónu hostoval.

web

sraz2017