pivovar helf

Bruce Grobbelaar o Hillsborough

grobbelaar hills

Bývalý brankář Reds Bruce Grobbelaar vzpomíná na den, kdy se za jeho zády začala odehrávat obrovská tragédie.

"Pamatuji si to jako by to bylo včera. Byl krásný den, svítilo slunce," zahajuje vyprávění Grobbelaar.

15. dubna 1989, semifinále FA Cupu mezi Liverpoolem FC a Nottinghamem Forest. Nejhrůznější den v historii anglické kopané Grobbelaar popisuje plný emocí, tiše a pomalu.

"Zasáhlo mne to. Odehrálo se to za mojí brankou. Když na to myslím, tak se mi vybavuje ta hrůzostrašná scéna. Nikdy mne to neopustilo. Nejde to vymazat z mysli. Ten den se stalo něco, co nejde zapomenout." Bruce Grobbelaar byl hráčem, který byl nejblíže Leppings Lane, která ten den měla patřit fanouškům Reds.

"Když jsme se šli rozcvičovat, tak jsme viděli zaplněný sektor našich fanoušků. V té chvíli nám to nepřišlo nijak zvláštní. Po rozcvičení jsme šli do kabiny a chystali jsme se na důležité utkání. Pak začal zápas a my jsme po 90 vteřinách nastřelili břevno. Poté se míč dostal za moji bránu na Leppings Lane, a tak jsem si pro něj šel." Grobbellar popisuje, co viděl a slyšel (to však vzhledem k pokračujícímu vyšetřování nelze zveřejnit). Zápas byl přerušen. Hráči odešli ze hřiště a 56letý bývalý brankář Reds popisuje, co se dělo v kabině. "Kenny nám řekl, ať se udržujeme zahřátí, že se na hřiště možná vrátíme. Nevěděli jsme, jak velké neštěstí se venku odehrává."

hillsborough

"Pak jeden z našich fanoušků, kterého jsme znali, vpadl do kabiny. Stoupl si před nás a řekl, že už odvezli 10 těl. Říkal, že je to tam jako ve válce. Kenny ho poslal pryč, protože nechtěl rozrušit své hráče. Poté rozhodčí rozhodl o ukončení zápasu. Od té chvíle se vše odehrávalo v pochrmurné náladě."

"Domů jsme cestovali autobusem asi dvě hodiny. Každých 10 - 15 minut jsme z rádia slyšeli - 20 mrtvých, 25 mrtvých, 30 mrtvých..dál jsme to nemohli poslouchat a rádio jsme vypnuli."

V současnosti Grobbelaar, který za Reds odchytal přes 600 zápasů během 13ti let, 6x vyhrál ligu, 3x FA Cup, 3x Ligový pohár a jednou European Cup, bydlí v Kanadě. Má stále jihoafrický akcent, narodil se totiž v jižní Africe a reprezentoval Zimbabwe. Nic se nezměnilo ani na jeho vousatém knírku, jen má více šedin.

Po tragédii hráči dostali jasnou zprávu. "Nevím od koho to vzešlo, ale Kenny s manželkou Marinou a managementem nám řekli: "Nejlepší věcí, která vás potkala je to, že uvidíte své rodiny."

V Grobbelaarově mysli zůstala jedna návštěva. "Jel jsem za jednou rodinou do Birkenhead. Zaklepal jsem na dveře, ty se otevřeli a oni mi řekli, že jsem muž, který zabil jejich syna a zavřeli dveře. Jejich syn se jel podívat na to, jak hraji já, jak hraje celý tým. Obvinili mne."

"Chvíli jsem počkal a znovu zaklepal. Otevřeli dveře a řekli: "Ne, běžte pryč."

"Ani to mě neodradilo. Zaklepal jsem potřetí a začal jsem mluvit. Měli pocit, že jsem za to zodpovědný. Vysvětlil jsem jim, že jejich syn chtěl vidět hrát tým, který miloval. Říkal jsem, že nemám žádný podíl na tom, co se stalo a že jejich syn chtěl jen vidět další triumf svého týmu. To bylo to, co miloval. Poté jsme se navzájem objali. Takový rozhovor jsem potřeboval já i oni. Vím o dalších hráčích, kteří zažili podobnou zkušenost."

Na několik týdnů se stal fotbal bezvýznamným. "Několik z nás přemýšlelo, že ukončíme kariéru. Ale rodiny nám vzkázali, ať pokračujeme. Dodali nám sílu vrátit se zpět a hrát dál."

Změnila tragédie Bruce Grobbelaara? "Zasáhlo to každého. Nejen fanoušky, ale celé město. Neznám jiné město, které by se s tím vypořádalo tak, jak to dokázal Liverpool."

13 Mosaic

Dnes, 25 let poté, se celá tragédie přiblížila k uzavření. "Jsem naštvaný. Zásadní otázky stále nebyly zodpovězeny. 25 let je pryč a rodiny stále neznají odpovědi na své otázky. Spousta členů zasažených rodin zemřela a nikdy se jim nedostane spravedlnosti a odpovědí na to, proč zemřeli jejich synové, dcery, vnuci, vnučky či bratranci nebo sestřenice. Nikdo nebude mít klid v duši dokud nepřijde jednoznačná odpověď."

"Za to bojujeme. Stojíme za nimi. Mají samé otázky a žádné odpovědi. Jen pár polo odpovědí. Ale oni i my chtěji celé odpovědi. Se vším všudy. Vypadá to tak, že se jich díky Bohu dočkají. Trvalo to dlouho, ale vypadá to nadějně."

Vyšetřování nadále pokračuje a rodiny se všemi, koho Hillsborough zasáhlo, věří, že čas na odpovědi konečně přišel.

JFT96

zdroj: BBC

Bleskové zprávy

Can se vrátí v sobotu

Emre Can se vrátí v sobotu ze své dovolené po Konfederačním poháru. V ten samý den ho čekají testy. K týmu by se měl připojit v pondělí.

Fulton odchází do Hamiltonu

Ryan Fulton končí v LFC a přesouvá se do skotského Hamiltonu. Jednadvacetiletý brankář v minulých sezónach chodil především po hostováních v nižších anglických ligách.

Mané do Asie nepojede

Sadio Mané vynechá asijské turné v Honkongu. Místo toho zůstane v Melwoodu, kde se bude zotavovat ze zranění kolene.

Ejaria a Woodburn trénují s týmem

O den později se k mužstvu připojila dvojice Woodburn s Ejariou. Prvně jmenovaný si na konci loňské sezóny odbýval reprezentační povinnosti u velšského A-týmu, zatímco Angličan se zúčastnil Mistrovství světa do 20 let.

Mané se zapojí později

Sadio Mané stejně jako ostatní hráči přijel do Melwoodu ve středu, ale do týmové přípravy se zapojí až později. Hráč zatím podstupuje individuální trénink po zranění kolene. Senegalec zřejmě vynechá přátelská utkání s Tranmere a Wiganem.

web

sraz2017