Spomienky: FA Cup 1989, 1992

FACup9f6e8

Ďalšie víťazstvá v FA Cupe získal Liverpool v rokoch 1989 a 1992...

Rok 1989

Po troch rokoch sa vo finále FA Cupu opätovne radovali hráči The Reds. Ich súperom bol mestský rival Everton.

Finále bolo jedným z najdramatickejších a najemotívneších finálových zápasov FA Cupu v histórii. Bolo to len päť týždňov po tragédii v Hillsborough, kde zahynulo 96 fans Liverpoolu. Na znak úcty pred zápasom zaspieval sám Gerry Mardsen slávny hit "You´ll never walk alone", ktorý Reds tak hlboko symbolizuje. Oba kluby mali počas celého finále čierne pásky na rukách, a nezmyselné straty na ľudských životoch si pred finále uctili minútou ticha.

Po skorom góle Aldridgea sa už Liverpool videl v závere zápasu ako víťaz, avšak minútu pred koncom zrovnal skóre útočník Evertonu Stuart McCall, ktorý nastúpil až v priebehu stretnutia. Ďalší z náhradníkov a legenda The Kop Ian Rush poslal v 95. minúte predĺženia Reds do vedenia. Obaja spomínaní náhradníci mali svoj deň a pridali ešte po jednom góle za svoje tímy. Nakoniec sa však radoval so svojim klubom legendárny Ian Rush.

Zákaz pre anglické kluby platil už piatu sezónu, a preto ani Liverpool a ani Everton nemohli štartovať v pohárovej Európe. Samozrejme v prípade Evertonu, by tak mohlo byť len vtedy, ak by LFC získal titul, o ktorý ešte v tom čase bojoval.

20. máj 1989, Wembley, London, 82 800 divákov, rozhodca: Joe Worrall
Liverpool - Everton 3:2 po predĺžení
Góly: Aldridge 4', Rush 95', 104' - McCall 89', 102'

Liverpool: Bruce Grobbelaar - Steve Nicol, Gary Ablett, Alan Hansen, Steve Staunton - Ray Houghton, Ronnie Whelan(c), Steve McMahon, John Barnes - Peter Beardsley, John Aldridge
Striedal: Barry Venison, Ian Rush
Manažér: Kenny Dalglish

Everton: Neville Southall - Neil McDonald, Kevin Ratcliffe(c), Dave Watson, Pat Van Den Hauwe - Pat Nevin, Paul Bracewell, Trevor Steven, Kevin Sheedy - Graeme Sharp, Tony Cottee
Striedal: Ian Wilson, Stuart McCall
Manažér: Colin Harvey

Oficiálny program

Ian Rush oslavuje gól v sieti Evertonu

Rok 1992

V prvej polovici stretnutia mal viac z hry Sunderland. Oboch lídrov Liverpoolu a to Iana Rusha a Deana Saundersa dlho držal na uzde.

V druhom polčase, presnejšie v 47. minúte však prišla chvíľa najmladšieho hráča stretnutia Steva McManamana (mimochodom tento hráč bol po stretnutí vyhlásený aj ako "muž zápasu"), ktorý potiahol po pravom krídle loptu, tá sa dostala Thomasovi, a ten už vedel čo s ňou. Liverpool viedol 1:0. Reds sa po góle zobudili, a začali hrať lepší futbal. Víťazstvo LFC spečatil v 68. minúte Ian Rush, pričom išlo o už celkovo jeho piaty gól vo finálových zápasoch FA Cupu (predtým štyri strelil Evertonu).

Trofej pre víťaza FA Cupu bola jedinou, ktorú s Reds za svojho pôsobenia na lavičke vyhral manažér Graeme Souness. Paradoxom bolo, že tento manažér chýbal vo Wembley pre operáciu srdca, a vo finále ho na lavičke Reds zastúpil Ronnie Moran. Zostavu však skladal Souness. Pre LFC to bola už celkom piata výhra v tejto súťaži.

9. máj 1992, Wembley, London, 79 544 divákov, rozhodca: Philip Don
Liverpool - Sunderland 2:0
Góly: Thomas 47', Rush 68'

Liverpool: Bruce Grobbelaar - Rob Jones, Steve Nicol, Mark Wright(c), David Burrows - Ray Houghton, Jan Molby, Michael Thomas, Steve McManaman - Dean Saunders, Ian Rush
Striedal: Mike Marsh, Mark Walters
Manažér: Graeme Souness

Sunderland: Tony Norman - Gary Owers, Kevin Ball, Gary Bennett, Anton Rogan - Brian Atkinson, Paul Bracewell(c), Gordon Armstrong, David Rush - Peter Davenport, John Byrne
Striedal: Paul Hardyman, Warren Hawke
Manažér: Malcolm Crosby

Kapitán LFC Mark Wright dvíha nad hlavu pohár FA

Stewartovi skončila sezóna

Kevinu Stewartovi skončila sezóna po té, co musel podstoupit operaci kýly. Záložník odehrál poslední zápas za první tým v lednu proti Plymouthu. Zároveň se mohlo jednat o jeho poslední zápas za Reds, protože jeho jméno se často skloňuje s letním odchodem.

Gerrard a spol. jedou do Sydney

Steven Gerrard, Jamie Carragher, Steve McManaman a Daniel Agger se spolu hráči Reds zúčastní 24. května utkání v Sydney, kde se Liverpool představí v rámci posezonního turné.

Lallana i Ejaria se vrací

Dlouhodobě zranění Adam Lallana i mladík Ovie Ejaria se pomalu zapojují do tréninkového procesu. U Adama Lallany se předpokládá, že by měl být fit pro utkání s Watfordem.

LFC jede do Sydney

Liverpool FC odehraje po konci sezóny v Premier League přátelské utkání v Sydney s místním FC. Zápas se uskuteční 24. května. Netradiční datum bylo zvoleno kvůli tomu, že realizační tým se chtěl vyhnout delšímu cestování v rámci předsezonní přípravy. V té LFC zavítá do Šanghaje a Honkongu.