Spomienky: FA Cup 1989, 1992

FACup9f6e8

Ďalšie víťazstvá v FA Cupe získal Liverpool v rokoch 1989 a 1992...

Rok 1989

Po troch rokoch sa vo finále FA Cupu opätovne radovali hráči The Reds. Ich súperom bol mestský rival Everton.

Finále bolo jedným z najdramatickejších a najemotívneších finálových zápasov FA Cupu v histórii. Bolo to len päť týždňov po tragédii v Hillsborough, kde zahynulo 96 fans Liverpoolu. Na znak úcty pred zápasom zaspieval sám Gerry Mardsen slávny hit "You´ll never walk alone", ktorý Reds tak hlboko symbolizuje. Oba kluby mali počas celého finále čierne pásky na rukách, a nezmyselné straty na ľudských životoch si pred finále uctili minútou ticha.

Po skorom góle Aldridgea sa už Liverpool videl v závere zápasu ako víťaz, avšak minútu pred koncom zrovnal skóre útočník Evertonu Stuart McCall, ktorý nastúpil až v priebehu stretnutia. Ďalší z náhradníkov a legenda The Kop Ian Rush poslal v 95. minúte predĺženia Reds do vedenia. Obaja spomínaní náhradníci mali svoj deň a pridali ešte po jednom góle za svoje tímy. Nakoniec sa však radoval so svojim klubom legendárny Ian Rush.

Zákaz pre anglické kluby platil už piatu sezónu, a preto ani Liverpool a ani Everton nemohli štartovať v pohárovej Európe. Samozrejme v prípade Evertonu, by tak mohlo byť len vtedy, ak by LFC získal titul, o ktorý ešte v tom čase bojoval.

20. máj 1989, Wembley, London, 82 800 divákov, rozhodca: Joe Worrall
Liverpool - Everton 3:2 po predĺžení
Góly: Aldridge 4', Rush 95', 104' - McCall 89', 102'

Liverpool: Bruce Grobbelaar - Steve Nicol, Gary Ablett, Alan Hansen, Steve Staunton - Ray Houghton, Ronnie Whelan(c), Steve McMahon, John Barnes - Peter Beardsley, John Aldridge
Striedal: Barry Venison, Ian Rush
Manažér: Kenny Dalglish

Everton: Neville Southall - Neil McDonald, Kevin Ratcliffe(c), Dave Watson, Pat Van Den Hauwe - Pat Nevin, Paul Bracewell, Trevor Steven, Kevin Sheedy - Graeme Sharp, Tony Cottee
Striedal: Ian Wilson, Stuart McCall
Manažér: Colin Harvey

Oficiálny program

Ian Rush oslavuje gól v sieti Evertonu

Rok 1992

V prvej polovici stretnutia mal viac z hry Sunderland. Oboch lídrov Liverpoolu a to Iana Rusha a Deana Saundersa dlho držal na uzde.

V druhom polčase, presnejšie v 47. minúte však prišla chvíľa najmladšieho hráča stretnutia Steva McManamana (mimochodom tento hráč bol po stretnutí vyhlásený aj ako "muž zápasu"), ktorý potiahol po pravom krídle loptu, tá sa dostala Thomasovi, a ten už vedel čo s ňou. Liverpool viedol 1:0. Reds sa po góle zobudili, a začali hrať lepší futbal. Víťazstvo LFC spečatil v 68. minúte Ian Rush, pričom išlo o už celkovo jeho piaty gól vo finálových zápasoch FA Cupu (predtým štyri strelil Evertonu).

Trofej pre víťaza FA Cupu bola jedinou, ktorú s Reds za svojho pôsobenia na lavičke vyhral manažér Graeme Souness. Paradoxom bolo, že tento manažér chýbal vo Wembley pre operáciu srdca, a vo finále ho na lavičke Reds zastúpil Ronnie Moran. Zostavu však skladal Souness. Pre LFC to bola už celkom piata výhra v tejto súťaži.

9. máj 1992, Wembley, London, 79 544 divákov, rozhodca: Philip Don
Liverpool - Sunderland 2:0
Góly: Thomas 47', Rush 68'

Liverpool: Bruce Grobbelaar - Rob Jones, Steve Nicol, Mark Wright(c), David Burrows - Ray Houghton, Jan Molby, Michael Thomas, Steve McManaman - Dean Saunders, Ian Rush
Striedal: Mike Marsh, Mark Walters
Manažér: Graeme Souness

Sunderland: Tony Norman - Gary Owers, Kevin Ball, Gary Bennett, Anton Rogan - Brian Atkinson, Paul Bracewell(c), Gordon Armstrong, David Rush - Peter Davenport, John Byrne
Striedal: Paul Hardyman, Warren Hawke
Manažér: Malcolm Crosby

Kapitán LFC Mark Wright dvíha nad hlavu pohár FA

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc.

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.