Proč přišel Christian Benteke?

benteke2

Po dlouhé době vám přinášíme článek z dílny Tonyho Barretta, jež se pravidelně dělí o své postřehy na webu joe.co.uk. Nyní si vzal na paškáll nadcházející duel s Crystal Palace, kam před sezónou přestoupil Christian Benteke.

První manažer za ním během léta přijel do domovské Belgie, aby ho přesvědčil, že bude ústřední postavou jeho plánů. Ten druhý z něj udělal v jednom zápase kapitána. Pokud si Benteke myslel, že je to příslibem jeho dlouhé kariéry na Anfieldu jako jednoho z nepostradatelných, brzy zjistil, jak šeredně se zmýlil.

Když se mohutný útočník poprvé postaví proti svým bývalým spoluhráčům od jeho odchodu, možná si uvědomí, že v Crystal Palace našel něco, co mu v Liverpoolu bylo pouze slibováno. Nejenže má v Andresi Townsendovi a Wilfriedu Zahovi pro něj tolik potřebné křídelníky, ale také ví, že za ním stojí manažer i celý klub. Věří mu na tolik, že vše přizpůsobili tomu, aby vynikly jeho přednosti.

Dokonce by se dalo říct, že jeho přestup vyvolává dnes daleko více otázek, než tomu bylo loni v létě. Při rozhodování o posílení kádru dotyční vyhodnotili Bentekeho nákup jako nezbytný, i když v týmu byste tehdy jen marně hledali hráče, kteří by mu pomohli k rozkvětu, ale dokonce se neuvažovalo ani o jejich nákupu. V létě, kdy LFC podepsalo kladivo na hrot útoku, nepřivedlo žádného křídelníka a od odchodu Raheema Sterlinga do City postrádalo podobný typ hráče i na soupisce.

Zpětně se z toho dá vyvodit jediný závěr. Stalo se něco, čeho již jsme byli svědky mnohokrát předtím. Nákup Bentekeho nebyl součástí přestupní strategie. Jednalo se o nepochopitelnou výjimku. Příčinu lze hledat o pár týdnů dříve. FSG se navzdory katastrofální sezóně rozhodli podržet Severního Ira u kormidla a věděli, že pokud nechtějí podkopat jeho autoritu a jakkoliv zpochybnit jejich vzájemný vztah, budou muset přistoupit na jeho přání ohledně posily léta.

benteke1

Rodgers si tedy mohl přivést vytouženou posilu, ačkoli to bylo v absolutní rozporu s tím, co se dělo na hřišti i mimo něj. Navzdory brance při debutu proti Bournemouthu, bylo brzy jasné, že se opakuje situace z 90. let, kdy na Merseyside přišel Stan Collymore, aniž by kdokoliv věděl, jak z něj dostat to nejlepší.

Nejvíce byla tato disharmonie patrná, když se vedle něj postavil Roberto Firmino, druhý nejdražší hráč léta. Benteke vyžadoval centry ze stran a pokud byl zády k bráně, chtěl přihrávky do nohy, zatímco Brazilec potřebuje více pohybu, kdy spolu se spoluhráči vytváří volné prostory, v nichž je nejefektivnější.

Už jen to, že oba přišli ve stejný čas do stejného klubu, zasévalo pochybnosti, zdali je manažer na stejné vlně s klubovým vedením. Rodgers přerušil svou slunnou dovolenou ve Španělsku a vydal se k útočníkovi domů, aby ho přesvědčil o svých záměrech. Severní Ir zůstával odhodlán vyřešit vše co nejdříve. Ve skutečnosti však neměl příliš na výběr, pokud si chtěl Belgičana skutečně přivést a přesvědčit vedení, aby zaplatilo jeho výkupní klauzuli 32,5 milionů liber.

Oba dva ovšem strkali svou hlavu do oprátky. Pokud by projekt “Benteke” nevyšel dle plánu, už nebylo na koho svalit vinu. Rodgersův problém tkvěl v nedostatku tolik potřebných hráčů, aby Benteke patřil k hvězdám soutěže. Firmino, Coutinho i Lallana dokáží hrát na krajích, ale základ jejich hry spočívá ve stahování se do středu, jak nyní dokazují pod Jürgenem Kloppem. Alberto Moreno měl dost problémů sám se sebou a Nathaniel Clyne si více všímal svých obranných povinností než těch směrem dopředu, takže myšlenka o krajních obráncích, kteří roztahují hru se brzy rozplynula.

Mimo to James Milner, který byl pravděpodobně asi jako jediný schopen zásobovat útočníka kvalitními centry z kraje, si u manažera vydupal místo ve středu zálohy, zatímco Jordon Ibe ještě nebyl připraven převzít roli Raheema Sterlinga, jak mnozí doufali.

Rodgersovi pořádně zhořkl jeho vytoužený dortík, zvlášť když bylo čím dál jasnější, že vepředu byli Reds mnohem nebezpečnější s běhavějším útočníkem. Ideální ukázkou bylo střídání v prvním poločase proti Norwichi, kdy hru oživil žolík Ings. Proti Aston Ville nastoupil místo zraněného Bentekeho lépe technicky i pohybově vybavený Sturridge a hned z toho pro něj byly dva góly.

sturridge17

Nefungovalo to a ani nemohlo. Vše bylo odsouzeno k zániku od samého počátku a skomíralo až do odvolání Rodgerse. Když do klubu přišel Jürgen Klopp, projekt Benteke už přesluhoval. Najednou odešel manažer, který kolem něj chtěl postavit mužstvo, ačkoli neměl k dispozici potřebné doplňky, a tým převzal lodivod, který s hráči jako on neměl často ani krátkodobé plány. Jen dva měsíce co se stal druhou nejdražší posilou LFC v historii a prohlásil, že našel ten správný klub, se stal nepotřebným.

Hráči i manažer podobné náznaky odmítali veřejně přiznat, ale Benteke už byl na cestě ven a lidé na rozhodujícím pozicích o tommoc dobře věděli. Benteke si to naplno uvědomil, když dostal kapitánskou pásku při utkání 3. kola FA Cupu s Exeterem. Nebylo to za odměnu. Nebylo to za odehrané zápasy. Benteke nastoupil v “záložním” týmu s řadou mladíků, které Klopp neviděl hrát v plném zápasovém tempu, aby mu ukázal, že v klubu nemá žádnou budoucnost.

Krátce na to útočníkův agent vyhledal služby londýnské PR agentury, Polaris Media. Klopp už měl o jeho osudu jasno a tak se agent vehementně snažil, aby hlavně neutrpěla pověst belgického reprezentanta, jelikož útočník už byl vyřazen téměř mimo soupisku.

Klopp i nadále pokračoval v praktikování svého pojetí kopané a Bentekeho vybízel, aby si našel své místo. Nicméně výběr týmu a taktika nazančovaly něco jiného. Ve druhé polovině sezóny se vše podřídilo Evropské lize, avšak Benteke do duelů naskočil jen čtyřikrát jako náhradník na závěrečné minuty. Dvakrát se na hřišti ukázal až v 89. minutě, jednou v 85. a 83.. Zatímco se vedla diskuze nad tím, zda má hrát Origi, či Sturrigde, jestli bude Firmino středobodem útočného dění, o Bentekeho přeřazení na vedlejší kolej nebylo pochyb.

klopp48

I na nedávné předzápasové konferenci Klopp mluvil o Bentekem s naprostým respektem a nepodivoval se nad jeho současnou formou. “Není to pro mne překvapení. Pokud máte hráče jako Christian, víte o jeho silných stránkách, ale on potřeboval prostor, aby se zlepšil. Nemohli jsme to změnit. Jsem si jistý, že to vidí stejně a (přestup) pro něj byl správným krokem. Známe ho nejlépe. Strávili jsme spolu hodně času na trénincích. Ukazoval tam svou kvalitu. Po technické stránce je to dobrý hráč, ale teď je v Crystal Palace. Museli jsme udělat rozhodnutí.”

Klopp se stejně jako mnoho dalších obává, že by Benteke mohl zítra na Selhurst Parku udeřit, pokud se Reds nepovede ubránit Belgičana ve vzduchu. Nicméně stejně tak si je dobře vědom, že přednosti, které budí takovou hrůzu, jsou zároveň ty, kvůli kterým musel Anfield opustit.

 

 

Bleskové zprávy

Arbeloa ukončil kariéru

Bývalý krajní obránce Liverpoolu Alvaro Arbeloa pověsil kopačky na hřebík. Poslední štací čtyřiatřicetiletého Španěla byl West Ham United.

LFC oznámilo přátelské zápasy

Liverpool oznámil, že se v rámci letní přípravy střetne s Tranmere (12.7.) a Wiganem (14.7.). Znám už je také první soupeř v rámci Audi Cupu, kdy se LFC střetne s domácím Bayernem (1.8.). O dalším protvníkovi se rozhodne na základě výsledku zápasu mezi Atleticem Madrid a Neapolí.

Zlatý Albion "20"

Anglický výběr do 20 let opanoval Mistrovství světa této věkové kategorie. V kádru Albionu zastupovali Liverpool Sheyi Ojo, Ovie Ejaria a nově příchozí Dominic Solanke, který byl zvolen nejlepším hráčem turnaje.

7 hráčů opouští LFC

Liverpool neprodloužil hned 7 hráčům smlouvy. S klubem se tak loučí Alex Manninger, Adam Phillips, Tom Brewitt, Jack Dunn, Madger Gomes, Kane Lewis a Jake Brimmer.

Dunn odchází do Tranmere

Jacku Dunnovi vypršela smlouva s Liverpoolem a nová mu nebyla nabídnuta. Mladík se rozhodl upsat se klubu z Tranmere, kde minulou sezónu hostoval.

web

sraz2017