Role Pepijna Lijnderse

ljinders

Příchod Jürgena Kloppa znamenal, že objektivy fotografů míří primárně jedním směrem, což je možná ke škodě. Svou práci totiž dobře odvádí i další členové jeho týmu, pokud si zanalyzujeme posledních pár měsíců.

Z Kirkby na Anfield

AcademyLFC

Jelikož akademie i tréningové středisko prvního týmu sídlí na jiných adresách, ačkoli se v klubu začínají šířit názory, že v budoucnu by se měly obě části Liverpoolu FC připravovat pod stejnou střechou, je zapotřebí, aby existovalo nějaké spojení mezi současností a budoucností liverpoolského kádru. Bohužel není možné rozšířit Melwood, aby pojmul i všechny mládežnické celky, které momentálně působí v Kirkby. Vzhledem k této situaci nelze mluvit o ideálním stavu mezi dvěma hlavními částmi klubu. V minulosti s tím měl problémy nejeden manažer LFC.

Pepijn Lijnders je mužem, který by se měl postarat o zlepšení komunikace mezi Akademií a prvním mužstvem a vytvořit mezi nimi pomyslný most. Zjednodušeně řečeno by měl umést cestičku hráčům Akademie do prvního týmu, pokud jsou dostatečně dobří. Vysoce ceněný Nizozemec se ke klubu připojil za dob Brendana Rodgerse a po prvním roce už byl převelen od mládežnických celků k prvnímu týmu. Dokonce se objevovaly zprávy, že Rodgersův systém 3-4-2-1 je právě z Lijndersovy hlavy. Po odvolání Severního Ira neměl Jürgen Klopp po jednání s vlastníky žádné výhrady vůči setrvání progresivního trenéra. Naopak Lijnders má v současnosti v klubu důležitou funkci a jeho vliv neustále roste.

Týmová spolupráce

klopp8

Jádro současného realizačního týmu se skládá hned ze šestice mužů: Jürgena Kloppa, asistentů Željka Buvače a Petera Krawietze, fitness trenéra Andrease Kornmayera, trenéra brankářů Johna Achterberga a právě Lijnderse. V nedávném rozhovoru mladý Holanďan prohlásil, že je důležité dělit se o své postřehy v rámci skupiny.

“Bude to fungovat jen tehdy, když budeme mít konečnou vizi, jak jsem vždy říkali. Potřebujeme vědět, jak by měl vypadat konečný produkt a pak na tom začneme pracovat. Každý den s tím musíme počítat, s naší myšlenkou, vizí a budoucností.”

Budoucnost je něco, co má na starosti právě bývalý trenér Porta a PSV. Stará se o skupinu hráčů, tzv. “Futures Group”, jejichž tréninků se účastní nejlépe hodnoceni hráči z kategorií U15 až U23. Klopp uznává důležitost svého kolegy, zvlášť když není v jeho silách pravidelně navštěvovat zápasy, nebo tréninky mládeže.

“Spolu s Pepem, který si vzal na starost trénink talentů v Melwoodu, jsme našli dobré řešení celé situace. Jsme neustále v kontaktu. Jsme opravdu dobře obeznámeni se situací v Akademii.”

Budoucnost

klopp33

Manažer také mluvil o své touze pracovat s novými rekruty z vlastních řad a nechal se slyšet, že od jeho příchodu nebyl nucen nějak výrazně zasahovat v Akademii, jelikož již nyní funguje na velmi vysoké úrovni.

“Pár věci jsme změnili, ale nebylo to nic zásadního. V Akademii odvádějí opravdu dobrou práci. Podílíme se na tom všichni společně, protože chceme pomoci těmto klukům, aby nám pak od určité doby mohli (na oplátku) pomoci i oni. Můžu slíbit, že předtím než podepíšeme nějakého hráče, který není o dost lepší, než co máme k dispozici, vždy využijeme naše vlastní kluky.”

Lijnders má na starost předzápasové rozcvičky, zatímco Klopp s Buvačem jen přihlíží. Na tom je patrná jeho důležitost. Tato povědomá tvář bezpochyby pomáhá mladíkům, jako je Ovie Ejaria a Trent Alexandr-Arnold, kteří se poprvé v životě objevili v základní sestavě v duelu ligového poháru s Tottenhamem, usadit se v prvním týmu a vtlouká jim do hlavy, že jejich budoucnost je na Anfieldu.

Totožná filozofie

klopp ljinders

Klopp si musel brzy uvědomit, že Lijndersovo pojetí je téměř totožné s jeho vlastním. Pravděpodobně již před svým jmenováním věděl, jakou pověstí se honosí jeho nový kolega. Nemusíte chodit daleko, abyste narazili na shodu v myšlení obou trenérů.

“Nezáleží, proti komu hrajete. Musíte soupeře napadat vysoko a agresivně. Útočit znovu a znovu. Naším cílem je útočit s míčem i bez něj. Uvědomujeme si, že fotbal se hraje s jedním míčem, našim míčem. Ukradneme ho zpět kdekoli na hřišti a využijeme to k dalšímu útoku.”, prohlásil Nizozemec, když vysvětloval svou filozofii. Rozhovor byl pořízen v březnu 2015, šest měsíců před změnou na manažerském stolci.

Mládežnický trenér velmi rád cituje z knížky Jeda Daviese, “Revolucion: The Philosophy of Football in the Shadows of Marcelo Bielsa”. Sám Bielsa je známým zastáncem nátlakové hry. V knížce najdete spoustu mouder vyřčených právě Lijndersem, zároveň dílo nabízí další podobnosti mezi ním a Jürgenem Kloppem. Nebyli bychom daleko od pravdy, kdybychom tvrdili, že následující pasáž by mohla být klidně vyslovena právě německým stratégem.

“Fotbal je kolektivní sport. Běžné chování mezi fanoušky, manažerem, zaměstnanci a hráči … (je důležité), aby každý v zápase útočil stejným způsobem.”

Pokud říká věci jako: “vášeň nedává smysl, pokud neexistuje nějaký systém”, začíná to nastiňovat společnou linku uvažování, která momentálně otřásá klubem. Vše co Lijnders říká, je hnacím motorem na cestě za úspěchem, za konečným cílem, vizí a maličkostmi, které v součtu dělají velké rozdíly.

Liverpool konečně opět získal svou identitu, ačkoliv tyto postoje mají prazáklady v 70. a 80. letech minulého století, v klubu působí lidé, kteří tomu dávají nový rozměr a Pep je jeden z klíčových mužů tohoto směřování.

Zdroj: This is Anfield

Bleskové zprávy

Mané opět skóroval

Sadio Mané na Africkém poháru národů skóroval i ve druhém zápase, tentokrát proti Zimbabwe. Senegal zvítězil 2:0 a s předstihem si zajistil postup do čtvrtfinále.

Tiago Ilori do Readingu

Ilori přestoupil do Readingu. Portugalec se během tří a půl let v Liverpoolu představil v soutěžních zápasech pouze třikrát. Během svého působení v Anglii odešel hned na tři hostování - Granada, Bordeaux a Aston Villa.

Mané pomohl Senegalu

V prvním zápase na Africkém poháru národů Senegal porazil Tunisko 2:0. Úvodní trefu zaznamenal z penalty Sadio Mané.

Maguire odchází do Fleetwoodu

Fleetwood Town FC dnes oznámil, že zkompletoval příchod levého obránce Joea Maguireho z Liverpoolu. Mladík debutoval v prvním týmu loni proti Exeteru, ale další šanci už nedostal a hrál především za tým U23.

Hart se vrací z hostování

Samu Hartovi bylo předčasně ukončeno hostování v klubu League One, Port Vale FC, a vrací se zpět do LFC. Dvacetiletý levý obránce, či záložník nastoupil celkem k 16 duelům, ve kterých si připsal po jednom gólu a asistenci.

bannerpohyblivylfc 1