Role Pepijna Lijnderse

ljinders

Příchod Jürgena Kloppa znamenal, že objektivy fotografů míří primárně jedním směrem, což je možná ke škodě. Svou práci totiž dobře odvádí i další členové jeho týmu, pokud si zanalyzujeme posledních pár měsíců.

Z Kirkby na Anfield

AcademyLFC

Jelikož akademie i tréningové středisko prvního týmu sídlí na jiných adresách, ačkoli se v klubu začínají šířit názory, že v budoucnu by se měly obě části Liverpoolu FC připravovat pod stejnou střechou, je zapotřebí, aby existovalo nějaké spojení mezi současností a budoucností liverpoolského kádru. Bohužel není možné rozšířit Melwood, aby pojmul i všechny mládežnické celky, které momentálně působí v Kirkby. Vzhledem k této situaci nelze mluvit o ideálním stavu mezi dvěma hlavními částmi klubu. V minulosti s tím měl problémy nejeden manažer LFC.

Pepijn Lijnders je mužem, který by se měl postarat o zlepšení komunikace mezi Akademií a prvním mužstvem a vytvořit mezi nimi pomyslný most. Zjednodušeně řečeno by měl umést cestičku hráčům Akademie do prvního týmu, pokud jsou dostatečně dobří. Vysoce ceněný Nizozemec se ke klubu připojil za dob Brendana Rodgerse a po prvním roce už byl převelen od mládežnických celků k prvnímu týmu. Dokonce se objevovaly zprávy, že Rodgersův systém 3-4-2-1 je právě z Lijndersovy hlavy. Po odvolání Severního Ira neměl Jürgen Klopp po jednání s vlastníky žádné výhrady vůči setrvání progresivního trenéra. Naopak Lijnders má v současnosti v klubu důležitou funkci a jeho vliv neustále roste.

Týmová spolupráce

klopp8

Jádro současného realizačního týmu se skládá hned ze šestice mužů: Jürgena Kloppa, asistentů Željka Buvače a Petera Krawietze, fitness trenéra Andrease Kornmayera, trenéra brankářů Johna Achterberga a právě Lijnderse. V nedávném rozhovoru mladý Holanďan prohlásil, že je důležité dělit se o své postřehy v rámci skupiny.

“Bude to fungovat jen tehdy, když budeme mít konečnou vizi, jak jsem vždy říkali. Potřebujeme vědět, jak by měl vypadat konečný produkt a pak na tom začneme pracovat. Každý den s tím musíme počítat, s naší myšlenkou, vizí a budoucností.”

Budoucnost je něco, co má na starosti právě bývalý trenér Porta a PSV. Stará se o skupinu hráčů, tzv. “Futures Group”, jejichž tréninků se účastní nejlépe hodnoceni hráči z kategorií U15 až U23. Klopp uznává důležitost svého kolegy, zvlášť když není v jeho silách pravidelně navštěvovat zápasy, nebo tréninky mládeže.

“Spolu s Pepem, který si vzal na starost trénink talentů v Melwoodu, jsme našli dobré řešení celé situace. Jsme neustále v kontaktu. Jsme opravdu dobře obeznámeni se situací v Akademii.”

Budoucnost

klopp33

Manažer také mluvil o své touze pracovat s novými rekruty z vlastních řad a nechal se slyšet, že od jeho příchodu nebyl nucen nějak výrazně zasahovat v Akademii, jelikož již nyní funguje na velmi vysoké úrovni.

“Pár věci jsme změnili, ale nebylo to nic zásadního. V Akademii odvádějí opravdu dobrou práci. Podílíme se na tom všichni společně, protože chceme pomoci těmto klukům, aby nám pak od určité doby mohli (na oplátku) pomoci i oni. Můžu slíbit, že předtím než podepíšeme nějakého hráče, který není o dost lepší, než co máme k dispozici, vždy využijeme naše vlastní kluky.”

Lijnders má na starost předzápasové rozcvičky, zatímco Klopp s Buvačem jen přihlíží. Na tom je patrná jeho důležitost. Tato povědomá tvář bezpochyby pomáhá mladíkům, jako je Ovie Ejaria a Trent Alexandr-Arnold, kteří se poprvé v životě objevili v základní sestavě v duelu ligového poháru s Tottenhamem, usadit se v prvním týmu a vtlouká jim do hlavy, že jejich budoucnost je na Anfieldu.

Totožná filozofie

klopp ljinders

Klopp si musel brzy uvědomit, že Lijndersovo pojetí je téměř totožné s jeho vlastním. Pravděpodobně již před svým jmenováním věděl, jakou pověstí se honosí jeho nový kolega. Nemusíte chodit daleko, abyste narazili na shodu v myšlení obou trenérů.

“Nezáleží, proti komu hrajete. Musíte soupeře napadat vysoko a agresivně. Útočit znovu a znovu. Naším cílem je útočit s míčem i bez něj. Uvědomujeme si, že fotbal se hraje s jedním míčem, našim míčem. Ukradneme ho zpět kdekoli na hřišti a využijeme to k dalšímu útoku.”, prohlásil Nizozemec, když vysvětloval svou filozofii. Rozhovor byl pořízen v březnu 2015, šest měsíců před změnou na manažerském stolci.

Mládežnický trenér velmi rád cituje z knížky Jeda Daviese, “Revolucion: The Philosophy of Football in the Shadows of Marcelo Bielsa”. Sám Bielsa je známým zastáncem nátlakové hry. V knížce najdete spoustu mouder vyřčených právě Lijndersem, zároveň dílo nabízí další podobnosti mezi ním a Jürgenem Kloppem. Nebyli bychom daleko od pravdy, kdybychom tvrdili, že následující pasáž by mohla být klidně vyslovena právě německým stratégem.

“Fotbal je kolektivní sport. Běžné chování mezi fanoušky, manažerem, zaměstnanci a hráči … (je důležité), aby každý v zápase útočil stejným způsobem.”

Pokud říká věci jako: “vášeň nedává smysl, pokud neexistuje nějaký systém”, začíná to nastiňovat společnou linku uvažování, která momentálně otřásá klubem. Vše co Lijnders říká, je hnacím motorem na cestě za úspěchem, za konečným cílem, vizí a maličkostmi, které v součtu dělají velké rozdíly.

Liverpool konečně opět získal svou identitu, ačkoliv tyto postoje mají prazáklady v 70. a 80. letech minulého století, v klubu působí lidé, kteří tomu dávají nový rozměr a Pep je jeden z klíčových mužů tohoto směřování.

Zdroj: This is Anfield

Bleskové zprávy

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc. 

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.

bannerpohyblivylfc 1