Životní osudy Sadia Maného

mane1

Čtyřiadvacetiletý záložník se v nedávném exkluzivním rozhovoru pro server Goal.com rozpovídal o svých životních cestách. Již v patnácti letech opustil své domovské město Sedhiou a i díky tomu jej můžeme sledovat týden, co týden na televizních obrazovkách.

Sadio Mané má jednu fantastickou vlastnost. Dokáže zapůsobit na první dobrou. Ani start za Liverpool se této tradici nevymykal. Z pravé strany zběhl do středu hřiště a z Calluma Chamberse a Nacha Monreala udělal tréninkové kužely. Svou střelu umístil do protějšího rožku branky a výrazně se tak postaral o důležité vítězství hned na úvod proti nepříjemnému Arsenalu. Před dvěma lety se při svém debutu také postavil Kanonýrům v klání ligového poháru. Vybojoval penaltu a výrazně se tak zasloužil o postup svého týmu.

Tato jeho vlastnost se táhne dál než do doby, kdy jeho agenti z agentury Arena 11 nenacházeli slov, když měli popsat jeho úvodní představení po přestupu z Mét do Salcburku v roce 2012. Mnohem dříve vynikal rychlostí a zrychlením na ulicích zapadlého senegalského města Sedhiou, kde vymetal jeden kout za druhým s míčem u nohy. V 15 letech však opustil svůj domov a vydal se na 500 mil dlouhou pouť, aby konečně dal svému snu o fotbalové kariéře reálné základy.

“Spolu s mým strýcem jsem se vydal do hlavního města, abych zkusil štěstí na zkoušce. Přišli jsme tam a okolo byla spousta kluků na testech, kteří byli rozděleni do týmů. Nikdy na to nezapomenu. Dnes mi to přijde úsměvné, ale když jsem přišel na řadu, postarší muž na mě koukal, jako bych tam neměl co dělat. Zeptal se mě, jestli jsem přišel na testy. Přikývl jsem. Pak se mě zeptal na mé boty. Podíval se na ně a otázal se mě, jak v nich můžu hrát. Byly v opravdu špatném stavu. Už měly něco za sebou. Zeptal se mě ještě na mé kraťasy, jestli nemám nějaké na fotbal. Řekl jsem mu, že jsem přišel v tom nejlepším, co jsem měl, a chtěl jsem si jen zahrát a ukázat, co ve mně je. Když jsem se dostal na hřiště, zůstal stát jako opařený. Přišel ke mně a řekl mi: “Vybral jsem si tě. Budeš hrát v mém týmu.” Po testech jsem zůstal v akademii.”

Delší dobu trvalo než si současný senegalský reprezentant vymodlil odchod z domu a upsal se Generation Foot, jejichž strukturami rovněž prošli například Papiss Cisse a Diafra Sakho, jež se také uchytili v Premer League.

“Žil jsem ve městě a hrál fotbal na ulicích, nebo kdekoliv kde probíhal zápas. Od svých dvou až tří let si pamatuji, že jsem byl všude s mičudou. Viděl jsem hrát ostatní děti v ulicích a chtěl jsem se k nim přidat. Vše začalo na ulici. Když jsem byl starší, chodil jsem se dívat i na zápasy, hlavně když hrál národní tým. Chtěl jsem vidět své idoly a představoval jsem si, že nastupuji vedle nich. Během Mistrovství světa v roce 2002 zachvátilo naši zemi nadšení (Senegal se dostal až do čtvrtfinále při své první účastni a v úvodním duelu si poradil s úřadujícími šampióny z Francie), ale s fotbalem jsem začal už dávno předtím.”

“V naší vesnici jsme vždy mívali turnaj, který jsem si nikdy nenechal ujít. Každý mi říkal, že jsem nejlepší v širokém okolí, ale rodina nesdílela mé nadšení. Byli hluboce nábožensky založení a měli se mnou jiné plány. Když se přesvědčili, že jsem do fotbalu úplný blázen, začal jsem je přesvědčovat, aby mě pustili do Dakaru. Na začátku o tom nechtěli ani slyšet, ale postupem času zjišťovali, jak je to pro mě důležité a nakonec mi pomohli.”

Jeho touha byla tak inspirující a jeho talent nepřehlednutelný, že dokonce pro něj neznámí lidé mu pomáhali držet při životě jeho plápolající plamínek naděje.

“Můj strýc byl pro mne velkou oporou, ale na začátku nebyl sám. Když jsem se přestěhoval do Dakaru, bydlel jsem u rodiny, o které jsem nikdy předtím neslyšel. Má rodina znala někoho, kdo znal je, a tak mě vzali do svého příbytku. Brali mě jako vlastního a starali se o mě. Pomáhali mi se vším až do doby, než jsem přestoupil do Mét, takže jsem se mohl výhradně soustředit jen na fotbal.”

mane

Nyní sledují úchvatné výkony Maného na Ostrovech. Ještě raději ale obdivuji jeho řemeslo pěkně zblízka, když přijede domů, aby si splnil své reprezentační povinnosti. Pokaždé když se mihne na hrací ploše, je to pro něj příležitost ukázat jim svou vděčnost a můžeme naplno říct, že s ní zrovna nešetří. “Senegalský diamant” se prosadil hned třikrát v kvalifikaci o Africký pohár národu, který se koná v lednu a únoru příští rok, a se svým výběrem se probojoval do Gabonu bez ztráty kytičky. Není pochyb o tom, kdo bude hlavním esem tohoto afrického výběru na závěrečném turnaji.

V 11 dosavadních střetnutích za Liverpool byl zapojen hned do 10 gólů. V minulých dvou sezónách zaznamenal dvouciferné číslo i v Southamptonu. Bývalý svěřenec Ronalda Koemana, jež oplývá neskutečnou rychlostí, úchvatnou technikou, neutuchající bojovností a má dobrý přehled o hře, vzbudil hned dvakrát zájem úhlavního rivala Liverpoolu, Manchesteru United. Nicméně život napsal trochu odlišný scénář. Mané byl pod drobnohledem Jürgena Kloppa již od Olympijských her v roce 2012 a zároveň mu Němec od té doby vysekl hned několik poklon, takže když se v létě ozval starý známý z Anfieldu, nebylo co řešit.

Před odchodem na jih Anglie v roce 2014 přilétla na stůl velmi štědrá nabídka ze Spartaku Moskva. Rusové se nerozpakovali poslat do Rakouska obrovský pytel naplněný až po okraj petrodolary, ale Senegalec si už při svém odchodu ze své rodné země vytyčil jiné cíle, i proto ho tolik po setkání s Jürgenem Kloppem oslovovala myšlenka, že by se k němu mohl připojit v Borussii Dortmund.

“Byl jsem jsem z toho nadšený. Nemohl jsem tomu uvěřit. Chtěl se se mnou střetnout a myslel si, že bych mohl pomoci jeho skvělému týmu. Viděl jsem každý jejich zápas.”

Salzburg ovšem nesdílel hráčovo nadšení ze zájmu vestfálského velkoklubu a celý obchod se nakonec neuskutečnil. Nicméně už tehdy bylo zaděláno na budoucí spolupráci. Klopp i nadále sledoval jeho pokroky. Když se otevřelo letní přestupové okno a LFC shánělo na trhu rychlého ofenzivního hráče s čichem na góly, lodivod už věděl, po kom má sáhnout.

“Věci tenkrát nevyšly, tak jak měly, což bylo frustrující, ale to je život. Někdy to prostě nejde podle našich představ. Řekl jsem si, že musím vytrvat v usilovné práci, zlepšovat se a něco většího určitě přijde. Přišlo. Ozval se Southampton. Vedl jsem si tam dobře a pak se opět ozval Jürgen Klopp. Nyní jsem opravdu šťastný, že mohu pracovat s jedním z nejlepších fotbalových manažerů. Mělo se to stát a jsem šťastný, že se mohu od něj učit.”

Když senegalský expres otevřel svůj střelecký účet v novém působišti, rozpřáhl ruce a prsty ukazoval na Kloppa. Běžel k němu a skočil mu na záda. Mané do té doby ušel dlouhou cestu za svým snem a momenty jako tento dokazují, že to mělo smysl.

Klopp47

“Byl jsem tak mladý a nebylo snadné opustit vše, co jsem znal. Stýskalo se mi po rodině. Chyběla mi mamka i sestra. Nicméně stát se fotbalistou byl můj jediný sen a věděl jsem, že dny jako byly tyto, mi k tomu mohou dopomoci. Opravdu mnoho talentových kluků, s nimiž jsme vyrůstal, neměli žádnou šanci stát se profesionály. Věděl jsem, že všechny tyto těžkosti jsou důležité, abych se stal úspěšným. Nyní stojím tady, aniž bych čehokoliv litoval a žiji si svůj sen.”

Mané, který bydlí v centru Liverpoolu a při cestě do Melwoodu se už obejde bez navigace, se v novém působišti adaptoval poměrně rychle. Do sezóny vlétl jako uragán a společně se svými brazilskými parťáky Philippem Coutinhem a Robertem Firminem si podmaňuje Premier League.

“Pro fotbalistu je dobré, když o tom příliš nepřemýšlí, zvlášť když se přestěhuje do tak velkého klubu, jakým je Liverpool, protože to vás může snadno přivést do nesnází. Moc dobře vím, že jsem přišel do týmu, kde mě chtěli, za manažerem, který mě dobře zná. Nebojím se dřiny, která mě tady čeká, a chci pomoci. Na to se plně soustředím, nikoli jak to půjde, nebo co se může stát ať už špatně, či dobře. Nechávám svou mysl otevřenou a jsem připraven cokoliv. Jsem šťastný, že jsem součástí týmu s tolika talentovanými hráči, jež si pomáhají navzájem. Usnadňuje to život, když máte vedle sebe opravdu dobré spoluhráče, kteří jdou za stejným cílem.”

Mané vzpomíná na své patnáctileté já a uvědomuje si, jaký udělal pokrok od chlapce se zázračnýma nohama, ale omezeným chápáním hry.

“Když jste malý kluk, někdy si myslíte, že víte o fotbalu všechno. Chcete jít svou vlastní cestou. Avšak od mých časů v akademii jsem se naučil spousty herních stylů, odlišných taktických pokynů a hlavně jak se stát kompletním hráčem. Pomohli mi v tom mí trenéři a spoluhráči. Rád naslouchám, sleduji a učím se. Jsem stále mladý, pracuji na sobě a vždy se chci zlepšit. Každý den je příležitostí pro usilovnou práci a tím pádem být i blíže úspěchu.”

Mané zatím stojí jen na začátku své cesty. Pokud bude pokračovat v nastoleném tempu bude v Liverpoolu vždy vítán s otevřenou náručí na rozdíl od hřišť svých soupeřů, kteří se ho budou snažit za každou cenu zneškodnit.

 

 

Bleskové zprávy

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc. 

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.

bannerpohyblivylfc 1