Brad Jones, Gulacsi a spol. prečo sa brankári zlepšia až po odchode z Anfieldu?

jones2

Viacero brankárov po odchode z Anfieldu predvádza vo farbách iných klubov lepšie výkony. Prečo je to tak?

Možno je to pre niekoho ťažko pochopiteľné, že existuje aj život po odchode z Anfieldu a viacero príkladov v tejto sezóne dokazuje, že niektorí hráči si to môžu užívať a odchod z LFC im prospel.

Joe Allen je toho žiarivým príkladom. Waleský reprezentant po výborne odohratom EURE 2016 odišiel z LFC po tom čo v zápasoch nedostával dostatočnú minutáž a dnes je jedným z pilierov Stoke City. Benteke, Martin Škrtel či Mário Balotelli prežívajú relatívne úspešnú sezónu v Crystal Palace, Fenerbahce či OGC Nice a vyzerá to tak, že rovnako dobre sa bude dariť aj Sakhovi. Najväčší progres po odchode z Anfieldu však zažívajú brankári, ktorí v našom klube kryli chrbát aktuálnym jednotkám. Prečo je to tak?

V jednom klube odpad v druhom poklad

100922-205-Liverpool Northampton-600x400

Menoslov záložných brankárov z poslednej dekády nám prináša mená ako Charles Itandje, Diego Cavalieri, Peter Gulácsi, Brad Jones, Doni či Adam Bogdan. Ich život v LFC nebol závideniahodný. Odhliadnuc od pár štartov väčšinou v druhoradých pohárových zápasoch. Strávili hodiny vysedávaním na lavičke, alebo ako boxovacie vrece počas tréningov strelby na cvičnom ihrisku. Kompenzovala im to snáď len nadštandardne dobrá výplata.

Zdá sa, že doba ortodoxných záložných brankárov ako sú Stuart Taylor, Carlo Nash či Richard Wright sa chýli ku koncu. Dnes manažéri začínajú praktizovať dvojicu dvoch viac menej rovnocenných brankárov a podľa potreby a formy ich rotovať.

Samozrejme brankári, ktorí dlhodobo nedostávajú šancu majú snahu zmeniť dres a zabojovať o miesto medzi troma žrďami inde. V tejto sezóne hneď dvaja naši bývalí brankári excelujú v iných kluboch.

Brad Jones v drese Feynoordu Rotterdam 14 čistým kontom sezóny na ihrisku ADO Den Haag vyrovnal bradatý klubový rekord Eda De Goeya zo sezóny 1996/97. Feynoord je s Bradom Jonesom v domácej súťaži neporaziteľný. Jedinú prehru utrpel keď bol austrálsky brankár zranený a momentálne s náskokom 5 bodov vedie ligu pred Ajaxom. V 24 zápasoch inkasoval iba 13 krát.

V podobnej pozícii je Peter Gulácsi. S Red Bullom Lipsko je druhý v bundesligovej tabuľke za Bayernom Mníchov. V 22 zápasoch inkasoval iba 22 krát. Maďarský brankár odohral plný počet minút v každom ligovom zápase tejto sezóny. Jeho 6 čistých kont a jeho status jednotky v zostave manažéra Hasenhuttla je známkou jasnej kvality.

120725-083-Liverpool Roma Fenway-e1487688759272-600x401

Na zaplakanie je, že toto duo za 6 rokov strávených v Liverpoole zaznamenalo dokopy iba 27 súťažných štartov. Jones sa dostal na pár zápasov do brány počas Mignoletovej straty formy a Gulacsi sa debutu nedočkal vôbec.

Títo brankári nie sú jedinými, ktorý v tejto sezóne útočia so svojími klubmi na titul. Pepe Reina, ktorý robil dvojku Mignoletovi v roku 2013 je dnes jasnou jednotkou v SSC Neapol. Inde zase Martin Hansen(ADO Den Haaf a Ingolstadt) či Lawrence Vigouroux (Swindown Town) zaujali dobrými výkonmi po prestupe z Liverpool FC.

Zatiaľ čo sledujeme ako sa darí našim bývalým brankárom na Anfielde pokračuje výkonnostná bieda brankárov súčasných.

Problém na brankárskom poste pretrváva

PA-28703933-600x421

Podpis Lorisa Kariusa v lete 2016 mal vyriešiť problém medzi troma žrďami a nemecký brankár prichádzal s výbornou reputáciou po výkonoch v bundesligovom Mainzi. Avšak kombinácia zlomenej ruky v prípravnom období, tlak médií a fanúšikov, spolu s nezvládnutou komunikáciou na sociálnych sieťach (nezvládnutá kritika od Garryho Nevilla) neuľahčila Lorisovi adaptáciu na Premier league a tak Kloppova jednotka odohrala doteraz iba 10 súťažných zápasov a od polovice decembra zohrieva lavičku. Ostáva iba veriť, že lepšie chvíle 23 ročného brankára ešte prídu, ale jeho následné výkony v pohárových zápasoch boli ďaleko od rýchleho zlepšenia v ktoré veril Klopp.

A tak sa musí náš manažér opäť spoliehať v bráne na Simona Mignoleta, ktorý síce ukázal niekoľko výborných výkonov a niet na ňom veľmi čo kritizovať. Avšak stále zostávajú obavy o jeho všestranné použitie. Simon sa od jeho príchodu v roku 2013 v podstate nezlepšil. Je to top brankár na čiare, ale je limitovaný v oblastiach ďalej od bránkovej čiary na ktorých Kloppov systém závisí.

Klopp teda bude musieť riešiť brankársky problém, vyslyšať volanie Kopu a podpísať ďalšieho brankára v nasledujúcom prestupovom termíne.

Hovorí sa, že najpopulárnejším kandidátom je Joe Hart z ManCity momentálne na hosťovaní v AC Turín. Výkony anglického reprezentačného brankára v Serii A sú aj napriek 5 čistým kontám ďaleko od top formy. Jeho chyby pri poslednej prehre s AS Rím 1:4 naznačujú, že jeho kvalita má už zostupnú krivku. Tu vyvstáva otázka či takýto brankár je riešením nášho problému.

160116-041-Man City Crystal Palace-600x397

Ak hovoríme relatívne tak môžme tvrdiť, že súčasná výkonnosť Jonesa a Gulácsiho je lepšia ako Mignoleta s Kariusom. Bola ich výkonnosť počas ich pôsobenia v Liverpoole tlmená a rozvinula sa až po ich odchode?

Prečo brankári chytajú lepšie po ich odchode z Liverpoolu

161231-024-Liverpool Man City-600x400

Je veľmi sporné tvrdiť, že Pepe Reina prichádzal do Liverpoolu v roku 2005 ako oveľa lepší brankár ako keď z neho v roku 2013 odchádzal. Reina vyhral tri krát po sebe 2006, 2007 a 2008 Golden Glove, ale v sezóne 2009/10 utrpel značný pokles výkonnosti. Bolo by veľmi odvážne a neseriózne tvrdiť, že tento pokles prišiel s angažovaním trénera brankárov Johna Achterbergrav roku 2009 najmä ak pokles Reinových výkonov sprevádzala celková malátnosť klubu na ihrisku a najmä mimo ihriska. Ak však môžme veriť štatistikám A.Beasleyho z TIA tak priemer chytených striel v zápasoch Premier league nebol u Reinu nikdy horší ako pod vedením Achterbergra. Po jeho odchode do Neapolu sa jeho štatistiky opäť zlepšili a to vnucuje myšlienku či zmena trénera brankárov nemala vplyv na jeho výkonnosť. Stále to ostáva v špekulatívnej rovine, ale existuje viac dôkazov, viac či menej hmatateľných, o tom, že forma brankárov po ich príchode do Liverpoolu stagnuje, alebo upadá. To, že naši bývalí brankári Reina, Jones a Gulácsi  teraz hrajú inde o titul tento fakt podčiarkuje.

130220-074-Swansea Napoli-e1487698555717-600x401

Zdroj:This is Anfield

Prekladateľ článku sa nestotožňuje so všetkými názormi uvedenými v článku.

Bleskové zprávy

Arbeloa ukončil kariéru

Bývalý krajní obránce Liverpoolu Alvaro Arbeloa pověsil kopačky na hřebík. Poslední štací čtyřiatřicetiletého Španěla byl West Ham United.

LFC oznámilo přátelské zápasy

Liverpool oznámil, že se v rámci letní přípravy střetne s Tranmere (12.7.) a Wiganem (14.7.). Znám už je také první soupeř v rámci Audi Cupu, kdy se LFC střetne s domácím Bayernem (1.8.). O dalším protvníkovi se rozhodne na základě výsledku zápasu mezi Atleticem Madrid a Neapolí.

Zlatý Albion "20"

Anglický výběr do 20 let opanoval Mistrovství světa této věkové kategorie. V kádru Albionu zastupovali Liverpool Sheyi Ojo, Ovie Ejaria a nově příchozí Dominic Solanke, který byl zvolen nejlepším hráčem turnaje.

7 hráčů opouští LFC

Liverpool neprodloužil hned 7 hráčům smlouvy. S klubem se tak loučí Alex Manninger, Adam Phillips, Tom Brewitt, Jack Dunn, Madger Gomes, Kane Lewis a Jake Brimmer.

Dunn odchází do Tranmere

Jacku Dunnovi vypršela smlouva s Liverpoolem a nová mu nebyla nabídnuta. Mladík se rozhodl upsat se klubu z Tranmere, kde minulou sezónu hostoval.

web

sraz2017