Život skauta pod Rafou Benítezem

Benitez

Ještě než se Igor Gluščevič stal plnohodnotnou součástí týmu skautů Liverpoolu FC pro Evropu, pomohl přivést na Merseyside Dirka Kuyta. Nizozemec si brzy získal srdce snad každého fanouška Reds. Během svého působení odehrál za klub 285 zápasů.

Jméno Igora Gluščeviče zřejmě mnoha českým fanouškům není až tak neznámé. Svého času totiž nastupoval za Spartu Prahu. Působil také například v CF Extremaduře a Seville. Když v roce 2008 pověsil ve 34 letech kopačky na hřebík, přijal nabídku Liverpoolu monitorovat hráče na Balkánu. V roce 2011 ale z klubu odešel a dal se na dráhu fotbalového agenta.

Ještě než se tak ale stalo, upozornil tehdy ještě trenéra Valencie na Dirka Kuyta, kterého potkal v Nizozemsku. Po tipu, který Gluščevič dal Benítezovi, Kuyt nakonec Liverpoolu podepsal v roce 2006.

Ještě než si začal pracovat jako skaut v Liverpoolu, doporučil si jednoho útočníka Benítezovi. Jak k tomu došlo?

“S Rafou Benítezem jsme se znali z Extremedury, kde mě tehdy vedl. Já jsem byl nejlepší střelec mužstva. S Dirkem Kuytem jsem hrál v Nizozemsku. Vše měl ještě před sebou a tenkrát jsem zavolal Benítezovi, který vedl Valencii, aby ho podepsal. Nakonec to ale ztroskotalo, protože byl ještě moc mladý a Valencia tehdy ovládla pohár UEFA. Valencia měla kvalitní kádr a mu bylo jen 20 let.”

“Kuyt odešel z Utrechtu, kde jsme spolu hráli a nastřílel během tří sezón 100 branek, do Feyenoordu, kteří ho koupili za pakatel. Za dva roky se Benítez stěhoval do Liverpoolu a zavolal mi, aby se mě zeptal, co si myslím o Kuytovi. Tak to začalo. Pomohl jsem mu spojit se s hráčem a se zařizováním dalších věcí. Když jsem pak ukončil svou kariéru, tohle byl důvod, proč jsem nastoupil v Liverpoolu. Už jsem pro Liverpool něco udělal a to jsem ještě ani nebyl jejich zaměstnanec.”

Jak vypadal tvůj každodenní program v Liverpoolu?

“Měli jsme na starost několik různých oblastí. Obecně byli v minulosti pro evropské kluby zajímaví hráči z Balkánů. Dnes tady hraje okolo 150 hráčů z Chorvatska, Černé Hory, Srbska, Makedonie a Bosny. To byla moje role, protože v té oblasti je plno talentů. Soustředil jsem se na sledování konkrétních hráčů.”

“Měli jsme plno práce. Když se objevil nějaký talent, museli jste si ho proklepnout a poslat informace o něm výš co nejdříve, protože tam kroužilo více klubů. Pokud jste se jen trochu opozdili, už jste měli smůlu. Každý den jsme vytvářeli analýzy, sledovali zápasy a bedlivě monitorovali různé fotbalové trhy. Měli jsme vytyčené určité úkoly, které jsme dodržovali.”

Za prací skauta se skrývá asi mnohem víc než jen sledování zápasů a reportování analýz hlavnímu skautovi a manažerovi, že?

“Prožil jsem krásnou kariéru. Hrál jsem ve Španělsku, Nizozemsku a se Spartou jsem okusil Ligu mistrů. Nebylo to pro mě nic nového. Strávil jsem v tom světě 15 let, ale skauting mi dal příležitost naučit se, jak mám hodnotit hráče a na co se soustředit. Někdy musíte o hráči vyhotovit zprávu, ale když fotbalista pochází z vašeho regionu, nebo znáte jeho rodinu, či přátele, pak jim můžete poslat, řekněme, nějaké pozitivní signály, aby jste si ho naklonili na vaši stranu, než to udělá někdo z jiného klubu.”

“Je to určitě práce, která zahrnuje mnoho úkolů. Jako v případě Dirka Kuyta. Hrál jsem tehdy v Číně a zprostředkovával jsem komunikaci s Dirkem, aby Liverpool nemusel platit nic navíc.”

Dokážeš si vzpomenout, jaké hráče jste tehdy podrobněji sledovali?

“Hodně nás zajímal Stefan Jovetič s Mirko Vučiničem, který pak odešel do Juventusu. Byli to mladí hráči z našeho regionu. Zkoumali jsme možnosti a jejich kvality. Dmete se pýchou, když vaše cíle rozkvetou a prožijí skvělou kariéru. Bylo tam ale spousta hráčů, kteří nám proklouzli mezi prsty.”

“Jednou si mě Benítez zavolal. Chtěl vědět nějaké informace o konkrétním hráči. Zavolal si mě a povídá: “Igore, nerozumím pohledu hráče, který propásne svou šanci. Je naštvaný? Je zklamaný? Znamená to pro něj něco?” Pitval se v tom a já jsem se začal smát: “Ale no tak Rafo. Až zbytečně moc se zabýváš detaily.”

“Nebylo snadné pro něj pracovat. Pořád se vyptával na různé informace. Nicméně když to vezmu kolem a kolem, souhlasil jsem s tímto přístupem. Tyhle detaily byly důležité u konkrétních hráčů, když za ně musíte utratit milióny.”

Během tvého působení v Liverpoolu jsi zažil komplikované vztahy s majiteli, což často vedlo k omezení rozpočtu na přestupy. Navíc Chelsea a Manchester United měli téměř neomezený rozpočet. Jak se to promítalo v tvé práci?

“Bylo to složité. Museli jsme vždy pracovat jinak. Nemohli jsme se dostat do situace, kdy bychom řekli: “OK, máme zájem.”, protože lidé by zvedli cenu kvůli tomu, že za nimi přišel Liverpool. Nemohli jsme si to dovolit. Každý si myslel, že jsme bohatí, ale nebylo tomu tak.”

“Dnes není snadné najít hráče, který je dobrý a zároveň levný. Bylo to těžké, protože mluvíme o Liverpoolu. Najdete talenty, ale ti nejsou ještě připraveni hrát za Liverpool. Nejdřív by hráč měl hrát za klub na dobré úrovni a být nejlepší v lize. Nemůžete přivést hráče, který nedokáže prorazit v jeho lize, nebo klubu.”

Benítez odešel z klubu v roce 2010 a vy jste se poroučel krátce po něm. Můžete prozradit, proč jste odešel?

“Pokračoval jsem ve své práci, ale neměl jsem z toho ten samý pocit jako dřív. Byl jsem tam, protože mě to bavilo, ale odešel Benítez a místo něj přišel Hodgson. Nastalo to, co je naprosto běžné. Hodgson měl velmi dobré kontakty se skauty, ale my jsme nebyli mezi jeho vyvolenými. Komunikace probíhala stejně jako za Beníteze. Já se rozhodl udělat další krok.”

Zdroj: ESPN

Bleskové zprávy

Arbeloa ukončil kariéru

Bývalý krajní obránce Liverpoolu Alvaro Arbeloa pověsil kopačky na hřebík. Poslední štací čtyřiatřicetiletého Španěla byl West Ham United.

LFC oznámilo přátelské zápasy

Liverpool oznámil, že se v rámci letní přípravy střetne s Tranmere (12.7.) a Wiganem (14.7.). Znám už je také první soupeř v rámci Audi Cupu, kdy se LFC střetne s domácím Bayernem (1.8.). O dalším protvníkovi se rozhodne na základě výsledku zápasu mezi Atleticem Madrid a Neapolí.

Zlatý Albion "20"

Anglický výběr do 20 let opanoval Mistrovství světa této věkové kategorie. V kádru Albionu zastupovali Liverpool Sheyi Ojo, Ovie Ejaria a nově příchozí Dominic Solanke, který byl zvolen nejlepším hráčem turnaje.

7 hráčů opouští LFC

Liverpool neprodloužil hned 7 hráčům smlouvy. S klubem se tak loučí Alex Manninger, Adam Phillips, Tom Brewitt, Jack Dunn, Madger Gomes, Kane Lewis a Jake Brimmer.

Dunn odchází do Tranmere

Jacku Dunnovi vypršela smlouva s Liverpoolem a nová mu nebyla nabídnuta. Mladík se rozhodl upsat se klubu z Tranmere, kde minulou sezónu hostoval.

web

sraz2017