Michael Thomas - A Villian Becomes a Hero

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC.

Dnes sa už na nich z toho či onoho dôvodu nespomína tak, ako na tie najväčšie esá. Posúďte sami, či právom.

V roku 1989 Liverpool prechádzal ťažkou fázou, ktorú sprevádzala prestávka v Premier League zapríčinená tragédiou v Hillsborough. Klub uznal za vhodné vynechať niekoľko zápasov aby sa tak umožnilo v pokoji trúchliť za obeťami najväčšej futbalovej tragédie v Anglicku. Keď sa klub vrátil do futbalového diania, bol nútený vtesnať zápasový harmonogram do krátkeho časového obdobia, čo sa vzhľadom na okolnosti zdalo nemožným. Liverpool však nie len, že udržal tempo s ostatnými klubmi, ale dotiahol sa na prvý Arsenal, ktorý si vybral nie práve šťastné obdobie na zaváhanie. The Reds odohrali 5 zápasov za menej ako 3 týždne a zrazu sa ocitli v boji o titul Vo finálovom zápase stačilo Liverpoolu neprehrať s Arsenalom viac ako o jeden gól a bol by dosiahol na titul, ktorý by sa stal nezabudnuteľným. Znamenalo by to tiež druhé double a poctu obetiam Hillsborough. Arsenal dokázal skórovať hneď na začiatku druhého polčasu. Vyvolalo to istú nervozitu, ale ako minúty ubiehali všetko nasvedčovalo tomu, že si Liverpool trofej nenechá uniknúť. Ostávali už len sekundy do konca zápasu, keď sa Arsenal dostal k poslednému útoku a Michael Thomas strieľal gól popri bezmocnom Grobbelaarovi. Bol to gól, ktorý Liverpool pripravil o titul, gól, na ktorý nikdy nezabudnú obe kluby. Michael Thomas bol oslavovaný na Higbury a preklínaný na Anfielde.

Michael Lauriston Thomas sa narodil v Lambeth v Londýne 24. augusta 1967. Vyrastal ako fanúšik Tottenhamu, ale v roku 1982 sa podpísal ako žiak rivalovi z Arsenalu. Na nový rok 1984 podpísal profesionálny kontrakt a postúpil z mládežníckeho tímu do áčka. Osud chcel, aby jeho prvý zápas za Arsenal bol proti jeho obľúbenému tímu z detských čias - Tottenhamu v semifinále Ligového pohára 1986/1987. Arsenal síce prvý zápas prehral, ale v druhom dokázal zvíťaziť a prebojoval sa do finále proti Liverpoolu. Bol to zápas, v ktorom Ian Rush dal prvý gól za LFC. Michael Thomas nastupoval ako náhradník ku koncu zápasu a získal prvú trofej za Arsenal

V prvej sezóne hral na pozícii pravého becka. Univerzálnosť mu svedčala, veď vystriedal všetky pozície v obrane aby nakoniec zakotvil na poste stredopoliara. S Arsenalom dosiahol na 2 ligové tituly, jeden z nich v už spomínanom infarktovom zápase.

Akoby šok z porážky v posledných sekundách zápasu nebol dosť veľký, mali sa fanúšikovia The Reds dozvedieť, že práve ten Michael Thomas, ktorý ich pripravil o možno najpamätnejšie víťazstvo v domácej lige sa sťahuje na Anfield len 2 a pol roka po tomto pamätnom zápase. Po tom, ako Kenny Dalglish rezignoval na pozícii manažéra v roku 1991, zaujal jeho miesto Graham Souness. Thomas v tom čase hľadal nové pôsobisko, chcel si zahrať taliansku ligu, ale k prestupu nedošlo. Nakoniec prijal opakovanú ponuku od Sounessa, aby to prišiel skúsiť do Liverpoolu. Souness v ňom videl predovšetkým atletického hráča, ktorému nerobí problém pohyb od šestnástky k šestnástke a vie si pritom udržať kontrolu nad stredom poľa. To malo Johnovi Barnesovi uľahčiť útočnú pozíciu aj keď sa Thomas nebál zaútočiť aj sám. Michael Thomas sa tak stal hráčom LFC za čiastku 1,5 milióna libier.

Svoj debut si opäť odbil na White Hart Lane proti Spurs výhrou 2-1. To bolo len dva dni po jeho prestupe 18. decembra 1991. Thomas v sezóne skóroval 4-krát, ale bolo to až vo finále FA Cupu, kedy sa zapísal medzi liverpoolske legendy. Zápas proti druho-ligovému Sunderlandu mal byť pre LFC istým zápasom. Aj napriek niekoľkým sľubným pokusom v prvom polčase ostal stav do prestávky 0-0. Po 2 minútach druhého polčasu dostal Thomas prihrávku od McManamana a krásnym volejom skóroval. Gól dal aj druhý krát, zabezpečil klubu 5. víťazstvo v FA Cupe a jedinú trofej pre Sounessa na lavičke LFC.

Nasledujúca sezóna nebola ani zďaleka taká úspešná. Vďaka niekoľkým zraneniam preňho sezóna skončila ešte v januári, keď si pretrhol achilovku, zranenie mu dovolilo odohrať len 7 zápasov tej sezóny.

FA Cupová trofej z roku 1992 bola prvou z dvoch veľkých trofejí, ktoré s klubom získal. Dosiahol tiež na víťazstvo v Ligovom pohári 1995, ale len ako náhradník. Medzičasom sa Souness vzdal manažérskeho postu a jeho miesto zaujal Roy Evans. Sezóna 1995/1996 bola zatiaľ jeho najúspešnejšou, podarilo sa mu ju celú zvládnuť bez zranenia. Jeho spolupráca s Barnsom fungovala na výbornú. Bolo preto sklamaním, keď sa nedostal do základu vo finále FA Cupu proti Manchesteru United. Do hry síce zasiahol ale len ako náhradník na posledných 5 minút zápasu, len 2 minúty po tom, ako Manchester skóroval víťazný gól.

Pravidelne hrával aj nasledujúcu sezónu, ale nedarilo sa mu dosiahnuť formu predchádzajúcich rokov. Vo februári 1998 odišiel na hosťovanie do Middlesborough a koncom sezóny sa pripojil k svojmu bývalému manažérovi Grahamovi Sounessovi do Benfici. Akokoľvek ho Souness obdivoval, Michael skončil až v rezerve, po tom, ako manažérske kreslo prebral po Sounessovi Jupp Heynckles. Ostal tam dva roky aby sa opäť vrátil do Anglicka a skúsil to s Wimbledonom. Po tom sa už odobral do dôchodku, keď v sezóne odohral len 9 zápasov.

Aj napriek tomu, že v Liverpoole ako hráč skončil v roku 1998, ostal bývať na Merseyside, kde v súčasnosti prevádzkuje firmu, ktorá poskytuje VIP ochranu. Michael ostal verný The Reds, bol jedným z bývalých hráčov, ktorý cestovali do Istanbulu v roku 2005. Hrá tiež za liverpoolske legendy v priateľských zápasoch, za čo sa mu dostáva kritiky od bývalých hráčov Arsenalu.

Michael Thomas možno skóroval gól v zápase, ktorý zlomil srdcia všetkých liverpoolskych fans, ale jeho výkony v drese za The Reds stačili aby dosiahol na 83. miesto v rebríčku 100 Players Who Shook The Kop.

Zdroj: thisisanfield.com

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc.

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.