Představujeme Joela Matipa

Matip3

Byť už jsme měli možnost vidět Joela Matipa v akci, přinášíme vám jeho portrét z pera Robbieho Welhama.

Joel Matip se stal 1. července oficiálně součástí Liverpoolu FC. Kamerunský reprezentant se na základě čtyřletého kontraktu, jež podepsal již v lednu díky Bosmanovu pravidlu, připojil v létě ke kádru Reds, aby se stal dalším stavebním kamenem pro éru Jürgena Kloppa na Anfieldu.

Se svými 195 cm je jeho přítomnost ve vzduchu opravdu znát. V minulé sezóně vyhrál 75% hlavičkových soubojů, což je více než Sakho (61%) a Škrtel (67%), o něco lepší byl jen Lovren (78%). Navíc všechny tři góly v Bundeslize vstřelil hlavou. Pro fanoušky Liverpoolu je to určitě potěšující zpráva, jelikož už od dob Beniteze jsme měli problém se zúročováním standardních situací, ale i s jejich bráněním. S příchodem Matipa by se aspoň částečně mohl tento problém vyřešit. Kamerunec také vyniká ve čtení hry. V minulé sezóně průměrně zachytil 2,97 přihrávky za zápas, více než Mats Hummels (2,71), Jerome Boateng (2,01), Andreas Christensen (2,65) a Omar Toprak (2,93). Jediný obránce, jež skončil v Top 5 a zaznamenal více průměrně více zachycených přihrávek, je Jonathan Tah (3,24) z Leverkusenu. V tomto ohledu byste jen těžko hledali konkurenci v dresu Reds. Nejvíce se mu přiblížil Martin Škrtel (1,96). Jednou z dalších Matipových předností je rychlost. Jen málokdy se stane, že by bývalý hráč Schalke odcházel ze sprinterského duelu s útočníkem jako poražený. Vzhledem k jeho výšce dosahuje neskutečné akcelerace podpořenou slušnou rychlostí při sprintu. Díky těmto atributům by měl skvěle zapadnout do Kloppova “Gegenpressingu” vyznačujícím se výše postavenou obrannou linií.

Matip byl dříve obviňován, že sem tam při rozehrávce drží míč až příliš dlouho. V ročníku 2012/2013 vyrobil hned tři chyby vedoucí ke gólu ve prospěch soupeře. Nicméně v minulé sezóně už svítila v této kolonce nula. Lze to vnímat jako jasné znamení, že Matip v průběhu několika sezón vyspěl a nasbíral cenné zkušenosti, jež by snad mohl přenést i do opakovaně chybující obranné řady Reds. V minulé sezóně hráči vyrobili nejvíce chyb (32) z celé Premier League a hned 11 z nich znamenalo třepotající se míč v naší síti. Matipovo klidné a týmové pojetí by mohlo poskytnout obraně více stability za předpokladu, že naváže na své představení z minulého ročníku.

Při pohledu na statistiky vypadá vše krásně, ale čísla v tabulkách také mohou určitým způsobem zkreslovat realitu. Každý tým hraje odlišným stylem a níže postavené týmy byly většinou nuceny více bránit, takže například ve statistice zblokovaných střel najdete více hráčů z Hannoveru, nebo Stuttgartu než Bayernu, Dortmundu, či Schalke. Takže co si o Matipovi myslí německý tisk a hráči?

V Německu si Matipa velmi váží. Dirk “große” Schlarmann, německý žurnalista, o něm prohlásil: ”V této sezóně zaznamenal velký pokrok a dosáhl dalšího stupně v jeho rozvoji. Nyní je šéfem obrany. Patří mezi 10 nejlepších obránců v Bundeslize a stále má mnoho prostoru ke zlepšení.” Tento rozvoj by téměř jistě mohl přijít pod Kloppem. Manažer LFC zná Matipa ještě ze svého působení ve své domovině, kde ho mohl pozorovat pět let. Zná jeho styl, silné stránky a ví, kde se může ještě zlepšit. Matip se v minulé sezóně musel stát nedílnou součástí obranné řady klubu z Gelsenkirchenu kvůli zraněním Nastašiče a Höwedese a dokázal se s tím vypořádat. Spolu s Ralfem Fährmannem drželi defenzívu Schalke a svou práci odváděli tak kvalitně, že Kamerunec získal druhé nejvyšší průměrně hodnocení ze stoperů podle webu whoscored.com, hned za Matsem Hummelsem. Po ohlášení přesunu do Liverpoolu, přispěchal Fährmann s prohlášením, že Matip byl nejlepším hráčem Schalke a podle jeho úsudku se vyrovná německému reprezentantovi Jeromu Boatengovi. Opravdu velmi pochvalná slova. Snad podobné pouto vznikne i mezi ním a Kariusem.

Matip je na svůj věk zkušeným hráčem. Stále má teprve 24 let. Za Schalke odehrál přes 200 utkání včetně Ligy mistrů a Evropské ligy a také byl členem týmu, jež opanoval Německý pohár v ročníku 2010/2011.

Vše nasvědčuje tomu, že Matip bude ústřední postavou obrany v následující sezóně. Martin Škrtel je na cestě z klubu a další týdny napoví, jestli jeho parťákem v základní sestavě bude Lovren, nebo Sakho. Matip raději nastupuje z pravé strany, takže spolu s levonohým Sakhem by mohl vytvořit parádní dvojku, ale znovuzrozený Lovren si také zaslouží šanci zabojovat o místo a možná právě on získá vytouženou roli, jako se mu to povedlo ke konci minulé sezóny, kdy hrával právě se Sakhem. Z mnoha pohledů Matip vypadá jako skvělá posila a mám pocit, že naši obranu povede ještě mnoho let.

Zdroj: Anfield Index

Bleskové zprávy

Stewartovi skončila sezóna

Kevinu Stewartovi skončila sezóna po té, co musel podstoupit operaci kýly. Záložník odehrál poslední zápas za první tým v lednu proti Plymouthu. Zároveň se mohlo jednat o jeho poslední zápas za Reds, protože jeho jméno se často skloňuje s letním odchodem.

Gerrard a spol. jedou do Sydney

Steven Gerrard, Jamie Carragher, Steve McManaman a Daniel Agger se spolu hráči Reds zúčastní 24. května utkání v Sydney, kde se Liverpool představí v rámci posezonního turné.

Lallana i Ejaria se vrací

Dlouhodobě zranění Adam Lallana i mladík Ovie Ejaria se pomalu zapojují do tréninkového procesu. U Adama Lallany se předpokládá, že by měl být fit pro utkání s Watfordem.

LFC jede do Sydney

Liverpool FC odehraje po konci sezóny v Premier League přátelské utkání v Sydney s místním FC. Zápas se uskuteční 24. května. Netradiční datum bylo zvoleno kvůli tomu, že realizační tým se chtěl vyhnout delšímu cestování v rámci předsezonní přípravy. V té LFC zavítá do Šanghaje a Honkongu.

Allen může LFC vydělat

Při jednání o přestupu Joe Allena byla v létě dohodnuta klauzule, že pokud Stoke skončí mezi 10 nejlepšími v Premier League, do pokladny Reds dodatečně přiteče 500 000 liber.

web