Henchoz: Škrtel potrebuje kvalitného parťáka!

henchoz

Jednou zo zaujímavých tvárí nedávnej futbalovej exhibície v popradskom NTC bol Stephane Henchoz, niekdajší nekompromisný stopér Liverpoolu.
 
Stále usmiaty štyridsiatnik s redaktorom denníka Šport ochotne prebral témy súvisiace s klubom z Anfieldu, hoci netajil sklamanie z predchádzajúcej sezóny.
 
Ako ste vnímali nedávno skončený ročník?
"Samozrejme, bola to nešťastná sezóna. Keď klub ako Liverpool skončí na 6. mieste v lige, nič iné sa nedá povedať. Najmä, keď v minulej sezóne bojoval do posledného kola o titul a skončil druhý. Všetci dúfali, že táto sezóna bude lepšia, ale bola o dosť horšia. Iste, odišiel Luis Suarez a zvyšný káder ovplyvnili zranenia. Len 52 nastrieľaných gólov v 38 zápasoch, 48 inkasovaných, to nie sú dobré čísla."
 
Sklamalo vás ešte niečo?
"To, že Liverpool v minulom lete zaplatil veľké peniaze za príchod piatich-šiestich nových akvizícií, ktoré však z veľkej časti svojimi výkonmi nepotvrdili vynaložené prostriedky."
 
Napriek výsledkom sa všeobecne tvrdí, že cesta, na ktorú sa vydal Brendan Rodgers, je správna.
"Myslím si, že áno. Filozofia, ktorú vidieť na hre Liverpoolu, je sympatická. Ale pokiaľ ide o výsledky, pozitívne sa prejavila len v sezóne 2013/14. A klub ako Liverpool jednoducho potrebuje mať výsledky a získavať trofeje. On je tréner Liverpoolu. Nie Sunderlandu alebo Stoke City, bez toho, aby som tieto príklady chcel urážať. Brendan Rodgers potrebuje výsledky. Preňho osobne bude kľúčových možno prvých osem zápasov Liverpoolu v budúcej sezóne. Pretože, ak v nich nebude úspešný, trúfam si povedať, že už nebude koučom Liverpoolu."
 
Spomínali sme strelené góly. Suarez dal vo svojej poslednej sezóne za Liverpool vyše tridsať gólov, Liverpool sto. Bol jeho odchod zásadným momentom?
"Bol to silný moment. Teraz je niečo obdobné so Sterlingom. Vieme, čo bolo so Suarezom, aké hektické veci sa okolo neho diali v Premier League, potom na MS, prišlo to uhryznutie, dištanc. Pre Liverpool bolo veľmi ťažké udržať ho, najmä, keď sa do toho vložila Barcelona. Suarez odišiel, zo svojho pohľadu urobil veľmi správne rozhodnutie. Na druhej strane, aj Liverpool zaň zinkasoval veľké peniaze. Áno, strieľal veľa gólov, tridsať v tej spomínanej poslednej sezóne, ale do klubu prišli peniaze, za ktoré sa dal Suarez nahradiť. Prečo sa tak nestalo, je ďalšia téma."
 
V kádri Liverpoolu figuruje slovenský stopér Martin Škrtel - čo vravíte naňho?
"Je veľmi dobrý. V poslednej sezóne bezkonkurenčne, opakujem, bezkonkurenčne najlepší obranca Liverpoolu. Podával veľmi konzistentné výkony. Je spoľahlivý, nakoniec, o tom svedčí aj to, že hral všetky duely, ktoré mohol. Je jednou zo základných opôr Liverpoolu. Ak chcete niečo dokázať, potrebujete mať stopéra, ktorý hrá zápas čo zápas. Nemôžete sa pokúšať triafať do obsadenia tohto postu, musíte tam mať istotu. Martin Škrtel ňou presne je. Ale, aby to bolo efektívnejšie, potrebujete mať k takému hráčovi ešte jedného. A tu bol problém. Liverpool za ťažké peniaze kúpil Dejana Lovrena. Čo naň hovoríte Vy?"
 
Často chybujúci.
"Áno, a opätovne. A v koľkých zápasoch potom sedel na lavičke? Za také peniaze. Ešte menej bol na ihrisku Kolo Touré. Ale ten má 34 rokov, zlepšovať sa už nebude. Mamadou Sakho? Len tak-tak... Jednoducho, Liverpool potrebuje niekoho k Škrtelovi, inak povedané, Škrtel potrebuje kvalitného a stabilného parťáka! Tak, aby sa vytvorilo silné a pevné stopérske partnerstvo v strede obrany. Toto Liverpool v minulosti mal, akurát teraz nemá. Uvidíme, čo bude v lete, čo sa Liverpoolu podarí získať. To nie je jediný problém, je ich viac. Vieme, že odíde Steven Gerrard. Liverpool ho bude musieť nahradiť."
 
Zatiaľ sa však skôr hovorí o odchode kvalitných mien. Hovorili sme o očakávanom odchode Gerrarda. Spomínajú sa však aj Raheem Sterling, o ktorom ste hovorili, a Jordan Henderson - a to mali byť hráči, na ktorých mal Liverpool stáť v najbližších rokoch...
"Ak odídu, bude to problém. V tejto súvislosti mi napadá otázka - to v klube naozaj nemajú peniaze, aby ich udržali? Možno, že Liverpool, pokiaľ ide o financie, nehrá tú ligu ako Manchester City, FC Chelsea alebo Manchester United. Neviem, som z toho trochu zmätený, pretože na jednej strane sa minulé leto platili veľké peniaze za nie až tak presvedčivé príchody a tu zrazu akoby neboli?"
 
Poznámka: Rozhovor poskytol Henchoz ešte 29. mája 2015, denník Šport ho na Slovensku zverejnil včera 25. júna 2015.
 
Otázka: Súhlasíte s tvrdením Švajčiara, že Martin Škrtel by mal zostať aj v tej budúcej sezóne základným pilierom zostavy The Reds? Pokiaľ nie, kto by ho mal podľa Vás v zostave nahradiť?

Bleskové zprávy

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc. 

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.

bannerpohyblivylfc 1