Frank McParland v rozhovore o fungovaní Akadémie

AcademyLFC

Riaditeľ  akadémie odhalil ako práca Brendana Rodgersa a majiteľov pomáha prilákať najlepších mladíkov do Liverpoolu.

Frank McParland v rozhovore rozprával o hráčoch na Twitteri ako aj o ich ambícii presadiť sa do prvého tímu.

"Ak chce k nám prísť hráč len kvôli peniazom, tak ho nepotrebujeme. Taká je pravda. Neponúkame hráčom obrovské peniaze, môžeme im ale ponúknuť cestu. Máme manažéra, ktorý ich dostane do áčka. Tohto roku sa tam dostali traja hráči vo veku 17,18 a 19. Ak hráči rozprávajú s manažérom. Chcú hrať za Liverpool."

Jerome Sinclair, Adam Morgan a Samed Yesil sú ďalšími hráčmi ktorý nakukli do A mužstva Liverpoolu a McParland vysvetlil ako chce manažér do prvého mužstva dostať ešte viac hráčov.  "Brendan tu je často. Chce vidieť, ako pracujeme s hráčmi a jeho hlavným cieľom je nájsť ďalšieho hráča. Rozprávame sa tri krát do týždňa. Má rád mladých hráčov, miluje prácu s nimi. Občas pošleme hráča U15 aby trénoval s A mužstvom Liverpoolu, Brendan to zbožňuje. Práca medzi Melwoodom a akadémiou je dobrá, vždy bola. Je skvelé rozprávať sa s Brendanom, jeho vášeň je obrovská. Miluje tento klub rovnako ako futbal. Príde sem a rozpráva hodinu, hodinu a pol s trénermi, nerozpráva len s nadriadenými ale s ľuďmi ktorí s tými hráčmi pracujú každý deň. Popravde bez nich sme nič."

Nie je žiadnym tajomstvom, že cieľom majiteľov klubu je dostať čo najviac hráčov z akadémie do prvého tímu. Je to pre nich kľúčové a McParland je rád, že o to majú taký záujem. "Noví majitelia akadémiu strašne podporujú. Dosť často sem zájdu a zaujímajú sa o mladších hráčov. Sú naozaj aktívny v tomto smere a my sme im za to vďačný."

Rafa priviedol McParlanda do akadémie pred troma rokmi spolu s Rudolfom Borrelom a Pep Segurom. Ich práca pomohla zlepšiť akadémiu a zvýšiť štandard v Kirkby, vďaka čomu je teraz v akadémii takmer 40 reprezentantov. McParland vie, že bude hodnotený podľa toho koľko hráčov prenikne do prvého tímu a za posledných  šesť mesiacov nemôže byť šťastnejší. Suso, Sterling a Wisdom sa stávajú pravidelnými hráčmi v Ačku a McParland verí, že nebude trvať dlho a pribudnú k nim ďalšie mená. "Radi by ste videli ako sa objavi nový Carra alebo Stevie a môžeme vás uistiť, že pracujeme naozaj tvrdo aby sme niekoho takého našli. Nemyslím si, že to bude trvať dlho. Ak nemáte dobrých skautov, nenájdete dobrých hráčov. Nie je to ako pred 15timi rokmi keď ste šli do parku v Liverpoole a dúfali, že nájdete piatich, šiestich hráčov ktorý by dokázali hrať v Ačku.  Možno nemáme skauta v každej krajine, ale vo väčšine krajín áno. Skauting je strašne dôležitý. Máme skautov v Anglicku ako aj v zahraničí, taktiež máme pár ľudí v Liverpoole. Stále tu chcem mať deti z Liverpoolu."

Gerrard a Jamie Carragher sú príkladom pre McParlanda a jeho kolegov. Ale Gerrard sa nedávno vyjadril, že je to pre mladých hráčov oveľa ťažšie ako v minulosti. Hovoril o tom, ako sa vďaka internetu a televízii pozornosť sústredí na oveľa mladších hráčov a je na nich  tak vyvíjaný väčší tlak a prehnané očakávania. McParland si myslí, že kapitán Liverpoolu má pravdu. "Taká je doba. Keď som bol mladší nemal som Twitter a dokonca ani televízor v izbe. Teraz majú všetci počítač, svet sa zmenil a my sa musíme zmeniť s ním. Nemáme perfektné miesto kde si deti v U15 nemyslia, že sú nový Steven Gerrard. Občas jeden alebo dvaja hráči uletia. Je to naša práca držať ich pri zemi, vzdelávať ich a pracovať s nimi každý deň. Nemyslím si, že to robíme zle. Videl som absolútne skvelých hráčov ktorí sa v 15tich rozhodli, že sú novými hviezdami. Len veľmi málo z nich to potom zvládlo. Ľudia ako Steven Gerrard a Jamie Carragher sú víťazi, boli vychovávaní s predstavou, že raz sa stanú najlepšími hráčmi. Bol u nich vidieť talent a odhodlanie. Ak to dokážete spojiť máte dobrú šancu. Ale súhlasím so Steviem. Nechceme z nikoho spraviť hviezdu ešte predtým ako niečo dokáže. Snažíme sa ich držať pri zemi.

Čo sa týka Twitteru, McParland a ostatní musia reagovať na to, že mladí hráči majú účty na twitteri a obrovský počet ľudí ktorý ich sleduje. "Stále sme v kontakte s právnikmi na Twitteri, pretože chceme, aby ho hráči a zamestnanci využívali správne. Ja neviem, ako sa používa a ani to nechcem vedieť. Kým sú hráči zodpovední a poučení o tom čo môžu a čo nemôžu robiť potom nemám žiadny problém s Twitterom."

Hráči strávia obrovské množstvo času vzdelávaním sa v Kirkby, aby sa udržali na správnej ceste. "Vzdelávanie a sociálna časť s Philom Roscoem je  obrovským prínosom. Pracujeme s nimi každý deň na veciach ktoré sa im v živote zídu. Dávame pozor aby si vedeli niečo uvariť, opraviť si auto a veľké množstvo ďalších veci.  Nie je to len o hraní futbalu. Chceme aby z nich boli dobrí ľudia."

Bleskové zprávy

Grujič jede na ME "21"

Marko Grujič si zahraje na nadcházejícím ME do 21 let v Polsku. Srbsko ve skupině čekají výběry Španělska, Portugalska a Makedonie. I kvůli nominaci záložník neodletěl s prvním týmem do Sydney.

Wales i Albion povolal hráče LFC

Wales pro nachazející přátelské utkání nominoval Harryho Wilsona, Bena Woodburna a Dannyho Warda. Do výběru Albionu byli vybráni Nathaniel Clyne a Adam Lallana. Daniel Sturridge se srazu nezúčastní kvůli dřívějším zdravotním problémům.

Rohrbeck rozšíří Kloppův tým

Po té co loni odešel z realizačního týmu hlavní fyzioterapeut Chris Morgans, zaujal jeho míto kolega z Akademie Andy Reshaw. Nyní na tuto pozici přichází Christopher Rohrbeck, který předtím 14 let pracoval u týmu Mohuče. Jürgen Klopp tak pokračuje v přestavbě svého realizačního týmu, která začala už minulé léto.

Brewster na U17 stříbrný

Rhian Brewster si z Mistrovství Evropy do 17 let přivezl stříbrnou medaili, když odehrál celé finále proti Španělsku. Utkání dospělo až do penalt, kde právě Brewster neproměnil jednu z nich, po kterých se radovalo mužstvo z Pyrenejí.

Markovič se hlásil v Melwoodu

Lazar Markovič ukončil své hostování v Hullu o něco dříve kvůli zranění kotníku, které jej vyřadilo ze hry do konce sezóny. 

web