Sezóna 2015/16: Hodnotenie hráčov - záložníci (3)

ibeallen

 

Brannagan, Ibe a Allen sú trojicou ďalších, ktorých výkony dnes v krátkosti zhodnotíme.
 
 
Joe ALLEN, 26 rokov, stredný záložník
Do Liverpoolu si ho priviedol v lete 2012 manažér Brendan Rodgers, ktorý sa vtedy ešte len s prostredím na Merseyside zoznamoval. V priebehu štyroch rokov si však tento bývalý stredopoliar Swansea City a welšský reprezentant, svoje pevné miesto v základnej zostave Liverpoolu nikdy nevybojoval. Ešte pred začiatkom nedávno skončenej sezóny si zranil stehno, a prvých šesť ligových kôl musel nútene pauzovať. Keď sa dal ako tak dokopy, medzi dverami v tréningovom centre LFC v Melwoode už "narážal" na svojho nového šéfa Jürgena Kloppa. Ten ho začal využívať hlavne v zápasoch základnej skupiny EL UEFA a v Ligovom pohári. Vo februári mal krátko problém s kolenom, a na zápasy vyraďovacej časti EL nastupoval hlavne z lavičky náhradníkov. V základe bol iba raz, aj to z dôvodu absencie Emreho Cana kvôli zraneniu členka, v prvom semifinálovom zápase vo Villarreale (0:1). V lige nastupoval sporadicky, aj to najmä z lavičky, prednosť pred ním dostávali v záverečnej štvrtine sezóny Can, Milner, prípadne aj Lucas s Hendersonom. Spolu hral za Liverpool v sezóne 2015/16 v 37 zápasoch, v ktorých dal tri góly a na rovnaký počet asistoval. Vzhľadom na to, koľko dostal herného času, sa mu nemožno čudovať, že uvažuje/uvažoval o zmene dresu. Zmluva mu končí už o rok, a pochopiteľne by rád našiel klub, v ktorom bude nastupovať pravidelne. A to mu Klopp garantovať určite nemôže...
Záver: Joe má za sebou sezónu, v ktorej sám cítil, že má na viac, ako nastupovať iba z lavičky náhradníkov. Je to typ hráča, ktorý sa však ľahko prispôsobí hre kolektívu. Navonok mu chýba zápal, a svojou efektivitou taktiež veľmi neovplýva. Svojou subtilnou postavou si však vie prekvapujúco nielen loptu dobre podržať, ale ju aj vybojovať, a vyzviesť ju smerom k súperovej bránke. Potom však príde moment niečo vymyslieť, a tam má Joe stále rezervy... 
Hodnotenie: 6,5
 
 
Cameron BRANNAGAN, 20 rokov, stredný záložník
Rodák z Manchestru a stredopoliar mládežníckej akadémie Liverpoolu, hrá za tento klub už od svojich piatich rokov. Ako 19-ročný sa v septembri minulého roku dočkal svojho seniorského debutu za A-tím LFC, v závere zápasu skupinovej fázy EL v Bordeaux ho poslal Rodgers na ihrisko na záverečných desať minút. 65 minút odohral v roku 2015 ešte Ligovom pohári doma s Cherries (1:0). Výborne zvládol dva januárové zápasy 3. kola FA Cupu s Exeterom, a rozhodne nesklamal ani v ďalšom kole doma s WHU. V samom závere sezóny došla na rad aj Premier League, po dvoch zápasoch v ktorých iba striedal, nastúpil v základnej zostave Liverpoolu v poslednom kole na ihrisku WBA (1:1). Väčšinu sezóny odohral ale za liverpoolsku rezervu, za ktorú raz skóroval. Odchovanec The Reds v tých pár zápasoch, v ktorých v priebehu sezóny 2015/16 za A-tím nastúpil, ukázal, že má rozhodne viac talentu ako jeho predchodcovia Spearing alebo Coady. Nevyniká síce vzrastom, alebo má "filipa" na to, aby vedel adekvátne a správne zareagovať na určitú hernú situáciu. Chýbajú mu samozrejme hlavne skúsenosti, ktoré pri svojom rozvoji nutne potrebuje. Nezabudnem tiež na to, s akou ľahkosťou zahrával štandartné situácie v pohárových zápasoch.
Záver: Jeden z adeptov na budúcosezónne hosťovanie. V kádri Liverpoolu, ktorého čaká ročník bez účasti v európskej pohárovej súťaži, totiž bude iba minimum možností na to, aby sa mohol dostatočne realizovať. Potenciál v ňom rozhodne je, ale povedzme si, takých tu už bolo...
Hodnotenie: 6
 
 
Jordon IBE, 20 rokov, pravé/ľavé krídlo
Minuloročný letný odchod Raheema Sterlinga k Citizens nebol natoľko bolestivý aj preto, lebo v jeho tieni sa ukazoval, a to naozaj parádne, ďalší krídelník so skvelým ťahom na bránu, no fyzicky omnoho silnejší, mladík Jordon Ibe. Ten predviedol na jar 2014 niekoľko výborných výkonov, na ktoré chcel, a veľa z nás to aj očakávalo, nadviazať v novom ročníku 2015/16. Manažér Brendan Rodgers neváhal, a po Sterlingovi zaujal v úvode sezóny miesto na krídle vtedy stále iba 19-ročný Ibe. Možno aj tým, že na ňom spočívali až príliš veľké očakávania však nehral dobre. Zo základnej zostavy LFC na Premier League vypadol hneď po dvoch úvodných dueloch, príležitosť tak dostával od úvodného hvizdu rozhodcu hlavne v pohárových stretnutiach. V jednom z nich (v Rusku s Kazaňou) predviedol aj najlepší, snáď ale iba jediný, výkon v priebehu sezóny. Svojim jediným gólom rozhodol o dôležitom triumfe Reds v boji o postup zo základnej skupiny EL UEFA. O pár dní na to ho Klopp postavil za odmenu do základu v lige doma proti Crystal Palace (1:2), kde ale neoslnil. V ďalších týždňoch dostával v Premier League príležitosť od začiatku iba sporadicky, až sa na začiatku jari tohto roku z A-tímu vytratil. Vzhľadom na náročný program LFC ho Klopp v závere ročníka využíval opäť, svoj jediný ligový gól dal až v poslednom kole s WBA. Dokopy si obliekol dres A-tímu Liverpoolu 41x (2x hral dokonca za U-21), dal v nich 4 góly a na štyri asistoval.
Záver: Jeho pracovná morálka, nasadenie a plnenie si povinností počas zápasu, manažérovi Kloppovi často liezli na nervy. To čo mu predtým, teda najmä na jar 2014 vychádzalo, a s čím bol aj úspešným, mu razom akosi nevychádzalo. Po ihrisku sa veľakrát iba motal, jednotlivé situácie a brejky hral na seba, čo mu na pohode vôbec nepridávalo. Vo vývoji mladého futbalistu je dôležitým faktorom psychika a zvládanie stresu. Ak sa Ibe skľudní, a znovu začne na sebe tvrdo makať, má na to, aby hral pod Kloppom časom pravidelne.
Hodnotenie: 5,5

 

Bleskové zprávy

Gerrard a spol. jedou do Sydney

Steven Gerrard, Jamie Carragher, Steve McManaman a Daniel Agger se spolu hráči Reds zúčastní 24. května utkání v Sydney, kde se Liverpool představí v rámci posezonního turné.

Lallana i Ejaria se vrací

Dlouhodobě zranění Adam Lallana i mladík Ovie Ejaria se pomalu zapojují do tréninkového procesu. U Adama Lallany se předpokládá, že by měl být fit pro utkání s Watfordem.

LFC jede do Sydney

Liverpool FC odehraje po konci sezóny v Premier League přátelské utkání v Sydney s místním FC. Zápas se uskuteční 24. května. Netradiční datum bylo zvoleno kvůli tomu, že realizační tým se chtěl vyhnout delšímu cestování v rámci předsezonní přípravy. V té LFC zavítá do Šanghaje a Honkongu.

Allen může LFC vydělat

Při jednání o přestupu Joe Allena byla v létě dohodnuta klauzule, že pokud Stoke skončí mezi 10 nejlepšími v Premier League, do pokladny Reds dodatečně přiteče 500 000 liber.

Jaroš podepsal Reds

Podle informací českého deníku Sport se v létě po dovršení 16 let zrealizuje přestup mladého gólmana Slavie Vitězslava Jaroše. Hráč už nyní dojíždí do Anglie na stáže a s kádrem Liverpoolu má absolvovat několik turnajů.

web