Pomsta bola sladká

infografika

 

Pohľad do štatistík ligového súboja s Man City...
 
Takmer presne 72 hodín po sklamaní z finále ligového pohára sa Liverpoolu podarila na Anfielde dokonala odplata za prehru po penaltovom rozstrele. Je síce otázne, či by hráči v červenom obetovali tri body za víťazstvo v lige za triumf v pohári, ešte väčší otáznik by sa pri opačnej otázke zrejme objavil pri odpovedi hráčov v modrom. Manchester City síce v nedeľu slávil zisk trofeje, prehra na Anfielde preň však môže znamenať definitívny koniec nádeji na ligový titul - aktuálne strácajú na Leicester už 10 bodov, majú však zápas k dobru. Ich posledný premožiteľ sa k ním navyše priblížil na rozdiel šiestich bodov a mestský rival United ich dokonca dorovnal. V prípade the Reds síce znova ožíva šanca dosiahnuť na štvrté miesto zaručujúce Ligu majstrov, no po výkonoch v tomto roku sa to stále javí ako nesplniteľný cieľ. Aj preto prehra z Wembley musí fanúšikov červených mrzieť viac, než ich môže momentálne zahriať vidina Champions League.
 
Pri skúmaní štatistík zo stredajšieho súboja sme sa tentokrát zamerali na stredopoliarov oboch tímov. Pikantnejšiu príchuť duelu hráčov operujúcich v tomto priestore dal navyše návrat Raheema Sterlinga, ktorý sa prvýkrát po prestupe vrátil na Anfield.
 
can1
 
Najviac dotykov s loptou si z hráčov pohybujúcich sa v strede poľa pripísal Emre Can (83), bolo to zároveň vôbec najviac zo všetkých hráčov, ktorý na Anfielde zasiahli do hry. Nemecký reprezentant sa tak výraznou mierou podieľal na fakte, že domáci tím pôsobil oproti svojmu súperovi oveľa pohyblivejšie a dynamickejšie a na pohľad diktoval tempo zápasu, hoci držanie lopty bolo podľa pozápasových štatistík na oboch stranách vyrovnané. Celkovo mal loptu dlhšie než Can (6,5% času) na svojich kopačkách len David Silva (8,5%). Špílmacher City mal zároveň len o jeden dotyk s loptou menej, no ofenzívy tvorca hry, na ktorého sa modrí spoliehali nedokázal, na rozdiel od Cana, výraznejšie ovplyvniť výkon svojho tímu.
 
Smerom dopredu bolo mimoriadne cítiť Jamesa Milnera, keď až 72% jeho dotykov s loptou prišlo práve až na súperovej polovici. O jeho ofenzívnej aktivite svedčí fakt, že sa v tejto časti ihriska takmer na dosah priblížil Firminovmu číslu (75%). O niečo menej aktívnym dopredu bol podľa dotykov na súperovej polovici naopak Adam Lallana (67%). Trio Lallana – Firmino – Milner vybavilo všetky tri góly the Reds (3G, 3A) a dokonale zatienilo hviezdnú trojicu Sterling (65%) – Silva (63%) – Navas (62%). Vynára sa otázka, nakoľko ich hre mohla pomôcť aj zmena na hrote útoku – zatiaľ čo Sturridge sa za loptou často vracia hlbšie a dostáva sa tak do priestorov, kde dnes tak dominovala trojica v červenom, Divock Origi sa držal vyššie a svojim pohybom odťahoval súperových obrancov do strán a tým naopak spomenutý priestor uvoľňoval pre spoluhráčov. V porovnaní hráčov s defenzívnejšími úlohami dokázala byť v podpore útoku platnejšia dvojica Can (41%) – Henderson (60%); naproti tomu Fernando (40%) – Fernandinho (54%) trávili viac času na vlastnej polovici. Aj vďaka Canovmu dominantnému výkonu sa síce kapitán červených dostával k lopte tentokrát o niečo menej, no ak sa to na jeho výkone nejak prejavilo, tak iba pozitívne – od návratu po zranení to bol možno jeho najspoľahlivejší výkon, hoci stále ďaleko za jeho štandardom.
 
lallana1
 
Lallana, ktorý mal prsty vo všetkých góloch sa po zápase v hodnoteniach hráčov najčastejšie objavoval ako muž zápasu. Z domácich hráčov zo stredu poľa mal najvyššiu úspešnosť prihrávok (85%) a celkovo dominoval vo vytváraní šancí (4). Medzi stredopoliarmi mal zároveň najviac úspešných dribblingov (3) a v štatistike odobraných lôpt bol na delenom prvom mieste zo všetkých hráčov (7). Výrazne sa tiež podieľal na tom, že City strácalo na Anfielde množstvo lôpt – reprezentant Albionu ich získal celkom 13. Dôkazom o tom, že si Lallana za svoj výkon označenie MOTM zaslúžil bola aj „pozornosť“, ktorú mu venovali hráči súpera – bol najviac faulovaným mužom na ihrisku (5), pričom už za rozhodnutého stavu sa stal terčom viacerých provokácii zo strany hostí.
 
Lallanova úspešnosť prihrávok je o to výraznejšia, že spoluhráči v strede poľa za ním v tejto štatistike zostali a Angličan sa zaradila hneď za dvojicu hráčov z Manchestru: Jesus Navas (88%) a Raheem Sterling (86%). Napriek výbornému výkonu proti svojmu bývalému tímu sa v tejto bilancii vôbec nemá čím pochváliť Milner (63%), ktorý pri prihrávkach urobil najviac chýb zo všetkých hráčov, ktorý nastúpili od začiatku zápasu. V kľúčových prihrávkach stoja na čele bok po boku Lallana (3) a Silva (3) – zatiaľ čo zvyšní domáci stredopoliari dokázali vytvoriť ešte ďalšie 4 prihrávky vedúce k strele na bránu, z hostí sa k Španielovi nedokázal pridať už nikto. Pri dribblingoch síce dominoval Lallana, no celkovo dokázali stredopoliari City obísť svojich protivníkov až v trinástich prípadoch, zatiaľ čo domáci iba osemkrát – napriepustenejším boli pritom Milner (5) s Firminom (4). V odobraných loptách si v porovnaní blokov Can – Henderson (spolu 10) verzus Fernando – Fernandinho (7) viedla lepšie domáca dvojica; Can (7) sa pritom v tejto štatistike delil o celkové prvé miesto medzi všetkými hráčmi na ihrisku spoločne s Lallanom a celkovo mal dokonca v zápase ešte o jeden pokus o tackle viac než jeho kolega (9 ku 8). Emre v zápase zároveň dominoval v dôležitej štatistike získaných lôpt – za 90 minút ich získal celkovo 16; spolu s Lallanom mali na konte až 29 získaných lôpt, teda takmer toľko, čo celá domáca pätica v strede poľa (33).

 

Bleskové zprávy

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc. 

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.

bannerpohyblivylfc 1