Infografika: Po zápase so Spurs

infografika

Roberto Firmino hrajúci svoj zatiaľ svoj najlepší zápas v sezóne, znovu neustále hroziaci Sadio Mané a ďalší solídny debut Joëla Matipa pri fyzicky náročnej bitke na White Hart Line, po ktorej sa však zverencom Jürgena Kloppa jeden bod musel zdať málo.

Sobotný návrat do Severného Londýna, to nebola len možnosť pre porovnanie progresu, ktorý spravil tím po necelom roku od angažovania nového manažéra, či príležitosť odčiniť bezduchý výkon proti Burnley. Súboj Klopp/Pochettino to je aj duel dvoch systémov zakladajúcich si na aktívnom pressingu, ktorý vždy prinúti hráčov otestovať si svoju kondíciu.

A aj tretíkrát toho dokázali hráči Liverpool pod vedením nemeckého manažéra nabehať viac ako zostava Spurs (116km ku 115km). Neprekonali síce bežecký výkon z úvodného kola, no zaznamenali vyšší počet šprintov (609, proti Arsenalu 585) a v úvodnej hodine hry držali vysokým pressingom vývoj zápasu vo svojich rukách.

Adamovi Lallanovi sa podarilo stanoviť nové maximum nabehanej vzdialenosti v tejto sezóne Premier League (12,5km), no rovnako pracovitým výkonom sa prezentovalo aj ďalšie dôležité koliesko v Kloppovom stroji na pressing. Firmino.

Brazílčan je zatiaľ pre Kloppa v rozostavení 4-3-3 jasnou voľbou na hrot útoku a napriek tomu, že sa Sturridge (ale aj Origi) môže cítiť v úvode sezóny prehliadaný, proti kohútom si Firmino svoje zaradenie bez debaty obhájil.

Z pozície stredného útočníka často zahajoval pressing hostí a súperovu obranu dostaval neustále pod tlak v celej šírke ihriska. Štatistiky mu zaznamenali 4 pokusy o odobratie lopty (3 úspešné), 1 získanú loptu (recoveries) a tri fauly, pričom až na jeden prišli všetky jeho zápisy na súperovej polovici. Ešte o jeden zákrok viac si v ofenzíve pripísal v sobotu až príliš horkokrvné hrajúci Mané (1 tackles, 6 recoveries, 2 fauly). Pripočítajme k tomu bežecký výkon Lallanu, o poznanie lepšie napádanie od Hendersona a môžeme si spraviť obraz o hre, vďaka ktorej si Spurs nemohli dovoliť zhruba šesťdesiat minút pomýšľať na zisk čoby len jedného bodu.

Firmino si však neplnil povinnosti len v „ofenzívnej defenzíve" a bol platný aj ako gólová hrozba. Svojimi nábehmi do strán, či zatiahnutím sa hlbšie do poľa vytváral priestor v obrane domácich, čo niekoľkokrát využil rýchlonohý Mané. Spoluhráčom zároveň vytvoril 5 streleckých príležitostí (hlavne prihrávka Coutinhovi v úvode zápasu volala po góle) a hoci sám zakončoval iba raz (zblokovaná strela), vďaka získanej penalte sa minimálne spolovice zaslúžil o vedenie the Reds.

firmino

Vzhľadom na priebeh stretnutia, v ktorom sme tentokrát doplatili na nízku efektivitu v zakončení a s vedomím, že Sturridge presedel na lavičke v podstate celý zápas sa človek nemôže vyhnúť pocitu, čo by bolo keby...

Na rozdiel od zostavy proti Burnley však tentokrát neurobil Klopp v taktike výraznejšiu chybu a nech to už s našim nespokojným Sturridgeom vyzerá akokoľvek zle, Danielove chvíle ešte určite prídu, najmä s vidinou domácich zápasov na vynovenom Anfielde a súperov z nižších poschodí tabuľky. Všetci mu určite prajeme, aby vydržal fit a dostal sa čo najbližšie forme spred dvoch sezón, v takom prípade si určite zastane miesto na hrote aj v súboji proti tým najsilnejším tímom na ich ihrisku. V tejto chvíli však treba dať Kloppovmu rozhodnutiu za pravdu.

Strata dvoch bodov bola v konečnom dôsledku zapríčinená sériou nedôslednosti pri bránení gólovej akcie domácich, no že sa zápas láme bolo cítiť už niekoľko minút predtým.

Ak nedokázali the Reds pretaviť svoje šance do vedenia o dva góly už v polčase, určite to mali urobiť v prvej polovici druhej 45-minútovky. Po hlavičke Matipa však chýbalo trocha šťastia, po výbornom protiútoku trojice Wijnaldum-Lallana-Mané zase neskutočné videnie asistenta rozhodcu. V tejto fáze zápasu bol Tottenham úplne vyradený z hry.

Stratené momentum po neuznanom góle, postupné poľavovanie v napádaní, striedanie Origiho za Coutinha a s tým spojený presun Firmina naľavo a možno aj Brazílčanovo mierne vyvedenie z rovnováhy po potýčke s Dele Allim, to všetko prispelo k tomu, že Tottenhamu zatlačil hostí medzi 60. a 75. minútou na ich vlastnú polovicu. V danom čase prestrieľali domáci hráčov the Reds 4:0; vôbec prvá strela Spurs z priestoru pokutového územia z hry prišla až v týchto momentoch (61. min.). Obrana červených, v lige prvýkrát v zložení, ktoré bude Klopp zrejme v ďalšom priebehu sezóny uprednostňovať, síce podala zatiaľ jednoznačne najistejší výkon, jedno väčšie zaváhanie však znamenalo stratu dvoch bodov.

matip1

Na Liverpool teraz čaká hektický záver prestupového okna, v ktorom sa však žiadne významné príchody na Merseyside neočakávajú a reprezentačná prestávka. Klopp a jeho tím ma dostatok času na analýzu toho, ako minimalizovať bodové straty v súbojoch, v ktorých sme mali získať všetky body. 10. septembra je tu prvýkrát v sezóne Anfield a úradujúci šampióni z Leicesteru.

Grujič jede na ME "21"

Marko Grujič si zahraje na nadcházejícím ME do 21 let v Polsku. Srbsko ve skupině čekají výběry Španělska, Portugalska a Makedonie. I kvůli nominaci záložník neodletěl s prvním týmem do Sydney.

Wales i Albion povolal hráče LFC

Wales pro nachazející přátelské utkání nominoval Harryho Wilsona, Bena Woodburna a Dannyho Warda. Do výběru Albionu byli vybráni Nathaniel Clyne a Adam Lallana. Daniel Sturridge se srazu nezúčastní kvůli dřívějším zdravotním problémům.

Rohrbeck rozšíří Kloppův tým

Po té co loni odešel z realizačního týmu hlavní fyzioterapeut Chris Morgans, zaujal jeho míto kolega z Akademie Andy Reshaw. Nyní na tuto pozici přichází Christopher Rohrbeck, který předtím 14 let pracoval u týmu Mohuče. Jürgen Klopp tak pokračuje v přestavbě svého realizačního týmu, která začala už minulé léto.

Brewster na U17 stříbrný

Rhian Brewster si z Mistrovství Evropy do 17 let přivezl stříbrnou medaili, když odehrál celé finále proti Španělsku. Utkání dospělo až do penalt, kde právě Brewster neproměnil jednu z nich, po kterých se radovalo mužstvo z Pyrenejí.