Po zápase s Leicesterom

infografika

 

Sobota 10. septembra 2016 síce ostane navždy zapísaná ako začiatok novej éry v histórii legendárneho Anfieldu, ktorý si prešiel počas leta rekonštrukciou, dianie na ihrisku však skôr ako zahájenie novej etapy pripomínalo úradovanie Rodgersovho (Suárezovho) Liverpoolu z pamätnej sezóny 2013/14.
 
Pravda, pri porovnaní oboch štartov do sezóny nájdeme skôr viac odlišností - pred tromi rokmi boli the Reds po prvých piatich súbojoch stále bez prehry (4-1-0), hneď trikrát si udržali čisté konto, no iba raz zvíťazili s vyšším ako jednogólovým rozdielom (4-2), pričom až pri šiestich z deviatich góloch svietilo jedno a to isté meno, Daniel Sturridge.
 
Podobnosť je však zjavná v inej veci - tak ako pri vtedajšej (nakoniec neúspešnej) jazde za titulom, tak aj dnes prežíva fanúšik LFC počas zápasov pocit, že je jeho tím v jednej fáze hry priam neudržateľný, no jediné „pošmyknutie" môže v okamihu všetko zmeniť. Heavy metal futbal, ktorý nás tak strašne bavil, no pri ktorom ani trojgólový náskok nestačil, aby sme si už len tak bezstarostne dopozerali zvyšok duelu.
 
Nevďačná úloha prvého súpera pri slávnostnom otvorení obrovského Main Standu pripadla na Leicester City, úradujúceho šampióna a práve držitelia trofeje to na Anfielde v posledných rokoch nemajú vôbec ľahké.
 
Posledným majstrovským tímom, ktorý tu dokázal zvíťaziť bol Manchester United ešte v roku 2007. A nezmenil to ani Ranieriho Leicester.
 
Firminov gól číslo dva a tri v tejto sezóne, Maného premiérový zásah na Anfielde a Lallanova druhá trefa v priebehu siedmich dní stačili aj napriek obrovskej hrúbke Lucasa na pohodlné víťazstvo proti súperovi, ktorý si pred sebou v úvode ročníka tlačí obrovský balvan.
 
V skvelej forme sa opäť predviedla domáca ofenzíva. Roberto Firmino (2+0) ešte vylepšil výkon zo súboja na White Hart Line a stal sa mužom zápasu (3 strely, 4 kľúčové prihrávky, 2/3 dribblingy a 3 získané lopty); pred Chelsea Kloppovi možno zamotá hlavu fakt, že všetky tri góly strelil Brazílčan, keď nastúpil na ľavej strane. Náročný reprezentačný program Coutinha a posunutie Firmina na stranu otvorilo prvýkrát v novej sezóne priestor na hrote útoku Danielovi Sturridgeovi (0+1), ktorý zo svojim výkonom nemohol byť spokojný - samozrejme len čo sa týka nuly na streleckom konte. Proti Leicesteru Daniel nešetril krokom, okrem výborného pohybu v ofenzíve sa zapájal aj do defenzívnejších činností (pozri prvý gól) a zjavne chcel dokázať, že je platným hráčom aj do Kloppovho systému (5 striel, 3 vytvorené šance, 1/2 dribblingy a jedna získaná lopta pred prvým gólom).
 
Adam Lallana (1+0) prežíva svoj najlepší úvod do sezóny, čo potvrdil aj v národnom drese a po 6 zápasoch ma na konte 4 body. Jeho gól do siete Schmeichela bol nielen parádny, ale za daného stavu aj rozhodujúci (4/4 dribblingy, 1 odobraná a 9 získaných lôpt). V sobotu sa mu navyše opäť podarilo prekonať (vlastný) rekord v počte nabehaných kilometrov na zápas v tejto sezóne (13,1 km). Pripravované predĺženie jeho kontraktu je len potvrdením toho, že po príchode Kloppa dostalo jeho pôsobenie v Liverpoole úplne nový smer.
 
mané1
 
Víťazstvo 4-1 prinieslo nakoniec toľko pozitív, že aj nad Lucasovou hrúbkou treba len kývnuť rukou a skôr mu s uznaním poklepať po pleci, ako zvládol duel proti obávanej ofenzívnej sile (Vardy - Mahrez) napriek tomu, že vlastne nemal vôbec hrať a boli to jeho prvé minúty v novom ročníku. V sobotu tak paradoxne v zhluku pozitív trocha zanikla domáca premiéra Sadia Maného (1+1).
 
Senegalčan najskôr počas reprezentačnej prestávky vystrašil svojim striedaním snáď všetkých na čele s Kloppom, ktorý si jeho zdravotný stav hneď telefonicky overoval, aby následne na vynovenom Anfielde znova dokázal, že nech už k nemu manažér postaví kohokoľvek, útok the Reds s ním v zostave vyzerá o triedu nebezpečnejšie ako bez neho.
 
Sobotný večer si pre seba „ukradol" Firmino a anglický novinári dávali v hodnoteniach skôr prednosť pozitívnym vystúpeniam Sturridgea, Lallanu, ale aj Hendersona, či Wijnalduma. Je tak trocha až neuveriteľné ako rýchlo sme si zvykli na to, že Maného predstavenie začíname hodnotiť ako normálne, či priemerné (navyše pri našej nevyrovnanosti).
 
Proti Spurs to bol horkokrvný výkon, ktorým si takmer zarobil na vylúčenie, domácu premiéru však zvládol aj mentálne výborne (1 faul). Z ofenzívneho trojlístka si pripísal najviac dotykov s loptou (73), dribblingov (5/6) aj získaných lôpt (6). Pre spoluhráčov vytvoril 4 šance, rovnako ako Firmino; kolegom z útoku pripravil dve gólové príležitosti ako na podnose, len škoda Sturridgeovho zaváhania.
 
new lfc offenziva-graphic
 
Firmino síce predvádza skvelé výkony a zaslúžene si užíva pozornosť, jediným nenahraditeľným mužom v Kloppovej ofenzíve je však momentálne práve Senegalčan - nie Coutinho, nie Firmino, ani Sturridge. Ak toto nie je dôkaz najsilnejšej ofenzívy v lige, tak potom čo už iné...

 

Bleskové zprávy

Gerrard a spol. jedou do Sydney

Steven Gerrard, Jamie Carragher, Steve McManaman a Daniel Agger se spolu hráči Reds zúčastní 24. května utkání v Sydney, kde se Liverpool představí v rámci posezonního turné.

Lallana i Ejaria se vrací

Dlouhodobě zranění Adam Lallana i mladík Ovie Ejaria se pomalu zapojují do tréninkového procesu. U Adama Lallany se předpokládá, že by měl být fit pro utkání s Watfordem.

LFC jede do Sydney

Liverpool FC odehraje po konci sezóny v Premier League přátelské utkání v Sydney s místním FC. Zápas se uskuteční 24. května. Netradiční datum bylo zvoleno kvůli tomu, že realizační tým se chtěl vyhnout delšímu cestování v rámci předsezonní přípravy. V té LFC zavítá do Šanghaje a Honkongu.

Allen může LFC vydělat

Při jednání o přestupu Joe Allena byla v létě dohodnuta klauzule, že pokud Stoke skončí mezi 10 nejlepšími v Premier League, do pokladny Reds dodatečně přiteče 500 000 liber.

Jaroš podepsal Reds

Podle informací českého deníku Sport se v létě po dovršení 16 let zrealizuje přestup mladého gólmana Slavie Vitězslava Jaroše. Hráč už nyní dojíždí do Anglie na stáže a s kádrem Liverpoolu má absolvovat několik turnajů.

web