Po zápase s Chelsea

infografika

„45-minútovka ako z pekla", dominancia the Reds v strede poľa a Hendersonov skvelý výkon korunovaný nádherným gólom pri ďalšom Kloppovom vydarenom predstavení na ihriskách favoritov na TOP4.

Vylosovanie zápasov aktuálnej sezóny Premier League prinieslo Liverpoolu okrem iného jednu zlú a jednu dobrú správu. Tou zlou bol fakt, že na the Reds čakal asi najťažší úvod sezóny vôbec (Arsenal, Tottenham, Chelsea v prvých piatich kolách) znásobený ešte faktom, že kvôli rekonštrukcií štadióna mali červený odohrať až 4 z 5 súbojov vonku. Tou dobrou správou bola ale skutočnosť, že pod Kloppom odohral Liverpool najlepšie zápasy práve s najväčšími rivalmi v boji o Ligu majstrov (iba jediný krát sa stalo, že odchádzal porazený po 90 minútach), pričom práve na súperových ihriskách odohral ešte dominantnejšie predstavenia (bilancia 2-3-0).

V jednom z rozhovorom pred otvoreným vynoveného Anfieldu sa Klopp vyjadril, že chce so svojím tímom bojovať proti tým najlepším a: „ukázať im čo je peklo". A aj pod vplyvom dominantného výkonu proti obhajcom titulu z Leicesteru sa pred vzájomným duelom Antonio Conte vyjadril, že súboj s Liverpoolom pre nich prichádza v tom najnevhodnejšom čase. (pozn. rozumej v čase, keď sa the Reds zdajú byť v mimoriadnej forme)

Conteho zlá predtucha sa potvrdila a už pri polčasovom odchode do šatní si domáci tím vypočul piskot z tribún...

Hráči the Reds toho v zápase nabehali o vyše 7km viac ako domáci (116,87km ku 109,65km), pričom veľkú časť ich pohybu tvoril naozaj intenzívny beh a šprinty; najväčší počet šprintov predviedla trojica Coutinho, Lallana, Mané - 76.

Ak boli pred zápasom najväčšie pochybnosti nad schopnosťou stredovej trojice červených držať krok so súperovým pevným stredom poľa, ukázali sa ako neopodstatnené. Henderson (1+0), Wijnaldum a Lallana podali spoločne svoj najlepší výkon a najmä v prvej 45-minútovke boli jasne lepšie namazaným strojom ako Kanté, Matič (0+1) a Oscar.

Asi máloktorý fanúšik Liverpoolu vidí budúcnosť nášho kapitána na poste, na ktorom začal novú sezónu (bez ohľadu nato, či s ním Klopp počíta ako s reálnou alternatívou, alebo len dočasným riešením), ak však jeho posledné dva výkony znamenajú, že si na nové úlohy v tíme začína zvykať, tak je to len a len dobrým znamením pri našej minuloročnej závislosti na Canovi.

Priame stretnutie s pre mnohých najlepším defenzívnym záložníkom v Premier League, N'Golo Kantém, malo byť pre Hendersona skutočným zrkadlom a tento test naše č. 14 úspešne zvládlo. Jordan mal síce o dva dotyky s loptou menej (82 ku 85) a tiež nižšiu presnosť prihrávok (84% ku 93%), predviedol však celkovo komplexnejší výkon než jeho protivník a to tak v ofenzívnej ako aj defenzívnej činnosti.

Získal vôbec najviac lôpt z hráčov na ihrisku (8) a pri porovnaní s ostatnými menami v strede poľa mal tiež najlepšie čísla v štatistke počtu prihrávok (86, rovnako Kanté), prerušení hry (4, rovnako Matič) a stratených lôpt (0, rovnako Oscar). Okrem nádherného zakončenia, ktoré nakoniec rozhodlo o mimoriadne cennom víťazstve na Stamford Bridge si v ofenzíve pripísal aj jednu kľúčovú prihrávku.

henderson1

Keď sa pred súbojom objavila správa, že Roberto Firmino kvôli zraneniu nenastúpi, pre mnohých to znamenalo výrazne zníženie našej šance na úspešný výsledok. Brazílčan hral v posledných týždňoch vo veľkej forme, ktorú zúročil aj strelecky, no oveľa väčšou stratou sa zdala byť jeho pracovitosť na hrote útoku, kde ako prvý štartoval Kloppov pressingový stroj. Jeho spoluhráči však podali úžasne energický výkon, od začiatku začali určovať tempo hry a keďže im domáci až príliš ochotne umožnili držať loptu a útočiť, po 36-tich minútach vyhrával Liverpool už o dva góly, bez toho, aby čelili vôbec jedinej strele na vlastnú bránu. Domáci nedokázali víťaziť v súbojoch, nezískavali odrazené lopty. Od the Reds to bol mimoriadne pracovitý výkon, ktorý síce neprinášal jednu gólovú šancu za druhou na celý polčas držal Chelsea bez možnosti odpovedať na nepriaznivý stav.

Keď po Costovom góle zmenil obraz hry v druhom polčase a domáci začali držať loptu čoraz viac na svojich kopačkách, bolo už príliš neskoro na odvrátenie prvej prehry pod novým manažérom. Paradoxne, zníženie stavu prišlo práve vo fáze, kedy sa zdalo, že modrí už nemajú ani dostatok energie, ani myšlienky niečo zo zápasom urobiť - nakoniec, v ére Premier League Chelsea ešte nikdy neotočila zápas, v ktorom už po polčase prehrávala o dva góly. Liverpool sa zatiahol možno na pohľad až príliš na svoju polovicu, no „tlaku" domácich odolal a najbližšie ku gólu mal v záverečnej polhodine naopak striedajúci Origi.

Vedľa Hendersona podal asi svoj najlepší výkon v novom drese aj Giorginio Wijnaldum, ktorého práca bola v úvode ročníka skôr neviditeľnou, no na Stamford Bridge bol opäť dôležitou súčasťou hry Liverpoolu, najmä pri držaní rovnováhy medzi ofenzívou a defenzívou a pri prechodovej fáze. Predviedol sa kvalitnou distribúciou lôpt (48 prihrávok, 84% presnosť prihrávok, 1 kľúčová prihrávka) a výborným pohybom a čítaním hry (3 odobrané lopty, 3 defenzívne zákroky, 7 získaných lôpt a 100% úspešnosť v súbojoch).

Hlavne v druhom polčase bolo vidieť, že toho nabehal aj za čoraz unavenejších spoluhráčov. A v neposlednom rade vybojoval šandartku, po ktorej Lovren otvorili strelecký účet zápasu.

wijnaldum

Liverpool má za sebou ťažký úvod do novej sezóny, ako jediný z tímov bojujúcich o TOP4 už odohral tri súboje proti priamym rivalom, navyše všetky vonku a napriek tomu sa môže pochváliť najlepším bodovým zápisom od v prvých piatich kolách od sezóny 2008/09. Najbližšie sa the Reds predstavia v ligovom pohári a potom ich čaká séria ľahších súperov v lige, proti ktorým však budú musieť obhájiť body zo zápasov s tými najsilnejšími.

Lovren zůstal doma

Dejan Lovren neodcestoval s týmem ke krátkému soustředění ve španělském letovisku La Manga. Stoper zůstal v Melwoodu, kde bude i nadále pokračovat v léčbě zraněného kolene.

Larouci přestupuje do LFC

Liverpool dokončil přestup francouzského mládežnického reprezentanta Yassera Larouciho z Le Havru. Do dvou týdnů by se měl šestnáctiletý hráč zapojit do tréninku v Kirkby. O hráče měl eminentní zájem i Manchester United.

U23 postupuje v PL Cupu

Mladíci si v klání s vrstevníky z Huddersfieldu poradili nekompromisně 2:6 (2x Wilson, 2x Woodburn, Ojo, Virtue) a postupují do 16-finále Premier League Cupu. Sestava: Grabara, Alexander Arnold, Randall (Hart, 68), J Gomez, Whelan, Stewart, Wilson, Virtue, Ojo (T. Gomes, 62), Alves (J. Williams, 55), Woodburn

Allan nepostoupil na MS

Mladík Allan, který kvůli problémům se získáním pracovního povolení v Anglii hraje za Herthu, se s brazilským výběrem do 20 let nepodívá na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v květnu koná v Jižní Koreji. Allan odehrál v neúspěšné kvalifikaci 4 duely a Herthě Berlín chyběl téměř měsíc.

The S*n nesmí na zápasy

Až do nedávna platilo, že i když zaměstnanci LFC nesměli poskytovat novinářům The S*n exkluzivní rozhovory, pracovnící tohto bulvarního plátku mohli na tiskové konference a zápasy. Tomu je teď konec. Vedení se po posledních článcích rozhodlo, že jim nebude poskytovat oprávnění pro tyto akce.