Po zápase s Derby County

infografika

Mnohými túžobne očakávaný súťažný debut Lorisa Kariusa, návraty Emreho Cana a Danny Ings a premiéra mladíka Ejariu pri pohárovom večeri v Pride Parku bohatom na udalostí, ktorého priebeh plne režírovali liverpoolskí Brazílčania.

Tri góly, traja strelci a postup z tretieho kola ligového pohára. Pokračujúca séria výborných výkonov, s malou škvrnou v podobe straty dvoch bodov z White Hart Line, dáva fanúšikom the Reds zabudnúť na prepadák s Burnley.

Napriek tomu, že skutočným testom toho, či sa hráči Liverpoolu poučili s prehry 0:2 a dokážu svoju dominanciu pretaviť do gólov aj proti pevne zatiahnutej obrane, bude až víkendový domáci duel s Hullom City, zastávka v East Midlands uistila, že za jedenásť mesiacov svojho pôsobenia na Merseyside dokázal Jürgen Klopp vykoreniť iný z neduhov, ktorý za sebou zanechal jeho predchodca.

Zápas s Derby bol pre LFC štvrtým duelom proti tímom z nižších súťaží pod taktovkou svojrázneho Nemca a až na ten úplne prvý (remíza 2:2 na ihrisku Exeteru City), dokázal Klopp svojich zverencov previezť cez pohárové úskalia spojené s pozíciou jasného favorita bez straty kvetinky. V minulosezónnom opakovanom súboji s Exeterom City a nedávnych meraniach síl s Burton Albiona a teraz Derby County nastrieľal Liverpool dokopy 11 gólov a neinkasoval ani jeden (!). Čísla však v skutočnosti nevystihujú dostatočne dominanciu, s ktorou the Reds tieto zápasy zvládli. Vo všetkých mali vývoj stretnutia pevne vo svojich rukách a súperom nenechali ani malú nádej, že môžu uspieť na úkor veľkého favorita.

Pamätáte si počas Rodgersovho pôsobenia aspoň na posledný zápas s tímov z nižšej ligy, pri ktorom by sme mohli povedať niečo podobné? Že nie? Tak si spomeniete aspoň na čoby len jeden počas celej jeho éry v klube? Tiež nie?

Pod Severným Írom sme odohrali celkom 13 pohárových stretnutí s tímami z Championship a nižšie a síce sme prehrali iba raz (2:3 na ihrisku Oldham Athletic), pretaviť pozíciu jasného favorita na víťazstvo v riadnom hracom čase sme dokázali priemerne iba v každom druhom z nich. Domáca bilancia však bola priam katastrofálne – 6 zápasov a iba jediné víťazstvo po 90 minútach (!).

Všetko nasvedčuje tomu, že Kloppov Liverpool už definitívne nie je tímom, na ktorý sa môžu mužstva z Championship takpovediac vytiahnuť.

Proti Derby County urobil manažér prekvapivo hneď až sedem zmien v základnej zostave, tím však zostal napriek tomu veľmi silný, na viacerých postoch dokonca silnejší než proti Chelsea. Karius v bráne, Firmino v útoku. Ofenzíva v zložení Coutinho-Origi-Firmino by naháňala strach aj na ihrisku súpera z Priemer League.

Po dlhšom čase sa v základe znova objavili traja Brazílčania a všetci sa výrazne pričinili o jednostranné predstavenie v Pride Parku. Lucas Leiva dostal znova príležitosť aj na svojom primárnom poste v pozícii defenzívneho záložníka a proti tímu hľadajúcemu stratenú formu odohral bezproblémových 90 minút. Mal najviac dotykov zo všetkých hráčov (117) aj najviac prihrávok (104), jeho 89,4% presnosť pasov prekonal len opäť elegantné hrajúci Matip (94,8%). Okrem troch tacklov zaznamenal aj 5 defenzívnych zákrokov, viac mal na konte už iba Klavan (6).

Oveľa viac vzrušenia však fanúšikom ponúkli jeho krajania v útoku. Roberto Firmino (0+1) sa vrátil do zostavy po drobnom zranení a nadviazal na svoje posledné vynikajúce výkony. S Coutinhom si veľmi dobre rozumeli za hrotovým Origim (1+0) a predviedli viacero pohľadaných kontier. Zdalo sa, že obaja boli prakticky pri všetkom dôležitom, čo sa na ihrisku odohralo. Okrem gólovej prihrávky ako na podnose zahrozil Firmino ešte 3 strelami, nádherne zakončoval spoza šestnástky v úvode súboja, ale mrzieť ho musí najmä nepremenená šanca zoči-voči brankárovi.

Postavou zápasu bol však jeho krajan – Coutinho (1+1) bol v utorok večer naozaj pri všetkom dôležitom. Po jeho rohu sme otvorili skóre zápasu, pred polčasom takmer zvyšoval po výbornom priamom kope a po prestávke najskôr upravil stav na 2:0, aby potom pripravil gólové zakončenie Origimu aj Firminovi (ten neuspel). Trikrát strelecky zakončoval, spoluhráčom vytvoril dve šance a spoločne s Klavanom (1+0) bol našim najfaulovanejším hráčom (3).

Tí, ktorí ho po zápase s Leicesterom pomaly odsúvali na lavičku náhradníkov majú po poslednom výkone dôvod znova si to premyslieť.

coutinho1

Tretie kolo ligového pohára toho z pohľadu Liverpoolu prinieslo naozaj mnoho. Okrem postupu a ďalšieho ofenzívneho predstavenia aj viacero premiér a návratov. Na ľavej strany obrany sa 90 minút znova preháňal blonďák Alberto Moreno, ktorý vytvoril 2 šance (najviac spoločne s Coutinhom), na ihrisko sa konečne vrátil Emre Can a potlesk hosťujúcich fanúšikov sprevádzal príchod Dannyho Ingsa. Súťažný debut v základnej jedenástke si odbil Marko Grujić a vôbec prvé ostré minúty v seniorskom drese pozbieral 18-ročný Ovie Ejaria.

Určite najväčší záujem však pútala premiéra muža medzi tromi žrďami. Loris Karius sa po odchytanej letnej príprave vrátil do akcie a fanúšikovia netrpezlivo očakávali aký signál vyšle do boja o post brankárskej jednotky the Reds.

O jeho hlavných zbraniach sa diskutovalo už dlho – kvalitná hra s loptou na nohe, istota vo vzduchu a výborne riadenie obranných radov. Až na jedno väčšie zaváhanie pri štandartke v druhom polčase podal proti málo hroziacemu súperovi istý výkon a keďže medzi žrďami nemal príliš veľa práce (2 zákroky), zaujal viac sebadôverou s loptou na nohe (50 prihrávok, 80% úspešnosť) a najmä výborným čítaním hry a pohotovosťou pri zákroku proti Bentovi na konci prvého polčasu.

Či bol jeho výkon dostatočným dôvodom pre Kloppa, aby svojho krajana postavil do brány aj proti Hullu City, ako si to prajú mnohí priaznivci the Reds, sa presvedčíme už čoskoro.

karius1

Stredajší žreb nám do osemfinále EFL Cupu prial jedného z najťažších súperov – Tottenham. Hráči sa však musia sústrediť hlavne na najbližšieho súpera z Hullu, proti ktorému budú mať čo fanúšikom a odborníkom dokazovať.

Arbeloa ukončil kariéru

Bývalý krajní obránce Liverpoolu Alvaro Arbeloa pověsil kopačky na hřebík. Poslední štací čtyřiatřicetiletého Španěla byl West Ham United.

LFC oznámilo přátelské zápasy

Liverpool oznámil, že se v rámci letní přípravy střetne s Tranmere (12.7.) a Wiganem (14.7.). Znám už je také první soupeř v rámci Audi Cupu, kdy se LFC střetne s domácím Bayernem (1.8.). O dalším protvníkovi se rozhodne na základě výsledku zápasu mezi Atleticem Madrid a Neapolí.

Zlatý Albion "20"

Anglický výběr do 20 let opanoval Mistrovství světa této věkové kategorie. V kádru Albionu zastupovali Liverpool Sheyi Ojo, Ovie Ejaria a nově příchozí Dominic Solanke, který byl zvolen nejlepším hráčem turnaje.