Po zápase s Hull City

infografika

 

Desiaty domáci zápas bez prehry v rade v Premier League, pätnásty doma v rámci všetkých súťaží, totálna dominancia the Reds na ihrisku, ale aj znova nezvládnutá úloha udržať si čisté konto pri druhom návrate na Anfield v tejto sezóne.
 
Zakopnutia so súpermi z dolnej polovice tabuľky má Liverpool, a to nielen v posledných sezónach, zdá sa až zakódované vo svojej klubovej DNA. Pesimistické hlasy pred sobotným zápasom sa na sociálnych sieťach začali objavovať prakticky hneď po Atkinsonovom hvizde na Stamford Bridge a doslova narastali s tým, ako sa mužstvo Hull City blížilo do mesta Beatles. Aj samotný Jürgen Klopp si musel uvedomovať, že prípadne zopakovanie prepadáku s Burnley by v očiach verejnosti zásadne znegovalo ináč už iba ťažko prehliadnuteľný (bookmakeri vedia svoje) progres, ktorý s tímom počas leta urobil a preto v týždni pred víkendovým súbojom vyzýval hráčov a fanúšikov k trpezlivosti v prípade, ak sa duel nebude hneď od začiatku odvíjať podľa predpokladov.
 
Klopp, vedomý si sily svojho mužstva, upozorňoval, že nie je nutné ihneď prepadať panike pri nepriaznivom vývoji, čo sa v plnej miere negatívne prejavilo pred mesiacom po Vokesovom góle v zápase na Turf Moor, ale zodpovedne pokračovať vo svojej hre, vďaka ktorej je LFC v tejto sezóne zatiaľ jedným z najatraktívnejších tímov v celej Európe.
 
Keď v samotnom zápase nedokázal v 9. minúte, po výbornej práci Firmina a Maného zblokovanej prihrávke, Coutinho otvoriť skóre zápasu ani stojac úplne osamotený v malom vápne, asi málokto by mal odvahu staviť si v tom momente na tak dominantné víťazstvo the Reds.
 
Hráči Liverpoolu však tentokrát nespanikárili, pokračovali v neúnavnom dobývaní Marshallovej brány (32 striel, 76% držanie lopty) a do polčasu fakticky rozhodli o tom, že na Anfielde ostanú nielen všetky tri body, ale že si zároveň výrazne vylepšia aj svoju bilanciu strelených a inkasovaných gólov.
 
Klopp nespravil v zostave proti tigrom žiadne prekvapenie, ligový debut Lorisa Kariusa (bez zákroku, 1 strela na bránu) ohlásil už v predstihu, návrat Ragnara Klavana (2 odkopnuté lopty, 4/4 vzdušné súboje) do zostavy bol vynútený na poslednú chvíľu a naskočenie Daniela Sturridgea (22 minút, 3/3 dribblingy, vybojovaná penalta) do zápasu len z lavičky bolo viac-menej očakávané po jeho problémoch z minulého kola.
 
Philippe Coutinho (1+1) dostal tentokrát od manažéra trocha viac voľnosti, z ľavého krídla sa často sťahoval hlbšie do stredu poľa a na mieste, ktoré uvoľnil sa pohyboval tentokrát ešte ofenzívnejšie zameraný Lallana. Brazílsky kúzelník tak mohol mať loptu častejšie vo svojom držaní (100 dotykov) a mať tak väčší efekt na našu hru – pre spoluhráčov vytvoril najviac šancí (5); no zároveň stále predstavoval gólovú hrozbu – na bránu hostí vyslal najvyšší počet striel (6).
 
Podobné rozdelenie úloh možno naznačuje, že Klopp skúša vyriešiť hlavolam ako postaviť do základu (možno aspoň proti podobne hrajúcim súperom) všetky štyri naše ofenzívne hviezdy (Sturridge, Coutinho, Firmino a Mané).
 
Coutinhov pohyb umožnil stráviť oveľa viac času na úrovni ofenzívnej trojice Adamovi Lallanovi (1+2), čo sa výrazne podpísalo aj pod jeho bodový zápis.
 
Pri prvom góle sa po Firminovom inteligentnom pohybe ocitol na úplnom hrote nášho útoku a svoju šancu bez zaváhania premenil. Pri treťom si na hranici šestnástky poradil hneď so štvoricou hráčov Hullu a (hoci trocha nešikovne) nahral na gól Manému. Pri štvrtom to mal najľahšie, keď mu len stačilo doručiť loptu Coutinhovi a ten ju už exportne upratal do siete.
 
Šesť zápasov = šesť bodov. A pritom defenzívnejší post než ten, na ktorý bol zvyknutý v Southamptone a potom aj pod Rodgersom. Ktovie s čím ho Klopp cez letnú prestávku v Melwoode kropil, že je z Lallanu razom pre súperov neriešiteľná prekážka nielen na prekonania, ale aj na bránenie. Liverpoolsky upgrade na Kevina de Bruyne (?) ...
 
Smerom dopredu do bolo od Angličana výborne, okrem gólu a dvoch asistencií si pripísal aj 3 strely, 4 vytvorené šance a 2 úspešné dribblingy. Smerom dozadu to vzhľadom na vývoj zápasu nebolo až také inferno, na ktoré sme si od Lallanu v tejto sezóne zvykli (2/2 tackles, 1 recovery), nemohol však zato (vlastne mohol), že hráči súpera sa s loptou stretávali väčšinou len pri odkopoch a rozohrávaní v stredovom kruhu.
 
lallana1
 
Okrem Lallanu si svoje ofenzívne čísla v sobotu popoludní výrazne vylepšil aj ďalší hráč s britskou krvou.
 
James Milner (2+0) musel mať proti tigrom pocit, že ani nehrá na poste ľavého obrancu, ale skôr v ofenzívnom trojlístku. Vo vlastnej defenzívnej tretine ihriska strávil menej času než naši stopéri v rovnakom priestore na opačnom konci. Podobne ako v sobotu menej viditeľný Clyne na pravej strane, bol Milner naľavo neustálou možnosťou pre prenesenie hry do strán a ťahanie domácich akcií popri postrannej čiare.
 
Po znova výbornom Maném (5/9 dribblingy) bol práve Milner najväčšou hrozbou pri individuálnom prekonávaní súperovej zatiahnutej obrany (4/5 dribblingy). Pohybom na ľavej strane robil hráčom Hull City často problémy a pre spoluhráčov vytvoril 2 šance.
 
Cez prehustenú obranu hostí však neprešiel ani jeden z jeho 9 centrov, ktoré hostia buď to zachytávali alebo odvracali mimo trávnik. Hneď po prvom z týchto odkopnutých crossov našiel Milner pri zahrávaní rohového kopu pred bránou úplne voľného Matipa, ktorý však nedokázal loptu umiestniť do siete.
 
Po dvoch nechytateľných penaltách mohol so zostávajúcim časom dokonca pomýšľať na prípadné skompletizovanie hattricku. Skvelý výkon od ľavého obrancu, nie? Že to bolo len proti Hullu, ktorý bude bojovať iba o udržanie v Premier League? Po zbytočných stratách s mužstvami zo zóny ohrozenia v posledných sezónach je to o to ešte cennejšie.
 
milner1
 
Európsky futbal v strede týždňa sa the Reds túto sezónu netýka a tak na Kloppa a jeho zverencov čaká najbližšie tím Swansea, ktorý naposledy odohral výborný dvojzápas (pohár – liga) s Man City. Na pôde labutí máme navyše nevybavené účty z minulej sezóny...
 
swansealiverpool

 

Bleskové zprávy

Rohrbeck rozšíří Kloppův tým

Po té co loni odešel z realizačního týmu hlavní fyzioterapeut Chris Morgans, zaujal jeho míto kolega z Akademie Andy Reshaw. Nyní na tuto pozici přichází Christopher Rohrbeck, který předtím 14 let pracoval u týmu Mohuče. Jürgen Klopp tak pokračuje v přestavbě svého realizačního týmu, která začala už minulé léto.

Brewster na U17 stříbrný

Rhian Brewster si z Mistrovství Evropy do 17 let přivezl stříbrnou medaili, když odehrál celé finále proti Španělsku. Utkání dospělo až do penalt, kde právě Brewster neproměnil jednu z nich, po kterých se radovalo mužstvo z Pyrenejí.

Markovič se hlásil v Melwoodu

Lazar Markovič ukončil své hostování v Hullu o něco dříve kvůli zranění kotníku, které jej vyřadilo ze hry do konce sezóny. 

Coutinho pojede do Melbourne

Coutinho byl povolán do národního týmu, který v červnu odehraje přípravné zápasy s Argentínou a Australií, jež se odehrají na stadionu v Melbourne. Firmino nebyl povolán z důvodu současného zdravotního stavu. 

Phillips končí v LFC

S Liverpoolem se na konci sezóny rozloučí Adam Phillips, který v roce 2014 odjel s prvním týmem na turné do USA. Poslední sezónu jej ale trápila zranění. Stejně jako Phillipsovi vyprší na konci sezóny smlouva, která nebude prodloužena, i Jordanu Williamsovi, Bradu Gartonovi a Jaku Brimmerovi.

web