Po zápase so Swansea

infografika

Pokračujúce čakanie na prvé čisté konto v novej sezóne Premier League, Kloppov polčasový príhovor v kabíne, Firminov výrazný podpis na úspešnom otočení výsledku a zranenie Lallanu pri ťažko vydolovaných troch bodoch v druhej 45-minútovke vo Walese.

Zatiaľ čo pred súbojom s Hullom hovoril Jürgen Klopp o potrebnej trpezlivosti a poctivom dodržiavaní vlastnej hry aj v nepriaznivo sa vyvíjajúcich zápasoch s tímami z dolnej časti tabuľky, po dominantnom víťazstve na Anfielde (5:1) varoval v týždni pred prehnaným preceňovaním posledného triumfu: „Len preto, že sa vám podarí v poslednom zápase 20 dobrých prihrávok, to ešte neznamená, že to tak bude aj nabudúce. Takto to nefunguje. V ďalšom zápase musíte byť [znova] pripravený dať do toho všetko a nečakať na to, že to bude [tentokrát] ľahké.“

Slová nemeckého manažéra padli v kontexte čoraz častejšie sa objavujúcich hlasov hovoriacich o Liverpoole ako o kandidátovi na titul. Klopp ma však dostatok skúseností, aby sa nenechal podobnými vyhláseniami, prichádzajúcimi stále ešte len na začiatku novej sezóny, uniesť a rovnakú odolnosť očakával pred odchodom do Walesu tak od hráčov ako aj fanúšikov the Reds.

Labute zo Swansea sa síce so štyrmi bodmi po šiestich kolách krčili nad spodnou trojkou tabuľky a v počte strelených gólov boli s mizernými 5 gólmi dokonca medzi trojicou najhorších, z posledných štyroch zápasoch však dokázali obrať o body Conteho Chelsea a značne skomplikovať cestu za víťazstvom Gauridolovmu City (a to dokonca dvakrát).

Že pôjde o skutočne náročnejší test než bol duel s Tigrami sa potvrdilo hneď v úvode a po domácom rohu museli the Reds hrať už od 8. minúty s gólovým mankom. Pre Swansea to bol vôbec prvý gól zo štandardky v tejto sezóne PL (=13.-18.), pre hostí naopak už tretí inkasovaný (=13.-16.). Veľmi rýchlo bolo teda jasné, že k vytúženému čistému kontu zatiaľ nepomohlo ani zmena na brankárskom poste, ani víkendový návrat vyliečeného Lovrena do stopérskej dvojice.

Pod Kloppom inkasuje LFC až tretinu všetkých gólov zo štandardných situácií (16), viac ich od októbra 2015 inkasovala v PL po víkende už iba práve Swansea (18).

Domáci okrem potrestania nedôsledného bránenia pri rohovom kope - Fer zakončoval úplné voľný z bezprostrednej blízkosti – využili v prvom polčase aj ďalšie okná v obrane červených a celkovo si vytvorili štyri veľké šance na skórovanie (6 striel, 3 na bránu, 4 v pokutovom území). Toľko nebezpečných zakončení za polčas dovolil Liverpool súperovi v ligovom zápase naposledy ešte v sezóne 2012/13.

Pri jednej z nich si v 20. minúte pripísal svoj vôbec prvý úspešný zákrok v súťažnom zápase za LFC aj Loris Karius (2 zákroky, 1 zachytený center) – čakal naň vyše 200 minút.

Swansea nepustila do prestávky hostí k ničomu (3 zblokované strely, 1 mimo bránu) a the Reds tak po prvýkrát v sezóne nedokázali za 45 minút ohroziť ani raz priestor súperovej brány (!).

Prevažnú časť prvého polčasu Labute súpera z Merseyside doslova „preliverpoolovali“ – vysokým napádaním nenechali zadným radom hostí ani centimeter priestoru na pokojné založenie útoku, neúnavným pohybom držali našu ofenzívu bez podpory zo stredu poľa a navyše sa v prípade potreby dokázali v dostatočnom počte vracať do obrany.

Za polčas si domáci v porovnaní so súperom pripísali hneď dvojnásobný počet pokusov o odobratie lopty (16 ku 8) a takisto dvojnásobné vyšší počet úspešných tacklov (10 ku 5). V prípade Liverpoolu boli oba čísla vôbec najnižšími hodnotami v novej sezóne PL.

Hosťom chýbal pohyb, myšlienka pri zakladaní útokov a úplne viazol prechod do ofenzívy – náznak snahy prekonať súperove línie nakopávaním dlhých lôpt bol dopredu odsúdený na neúspech. Jordan Henderson (0+1) bol podobne ako v súboji s Arsenalom, či Burnley zatlačený „do kúta“ a pri pressingu domácich sa račej uchýlil k spätným prihrávkam na stopérov, ktorých tak dostával pod ešte väčší tlak. Napriek veľkej prevahe v držaní lopty sa ani jeden z trojice hráčov dôležitých v Kloppovom systéme hry pri zakladaní útokov - Henderson (88%), Matip (88%), Lovren (86%) - nedostal v polčase aspoň na úroveň 90% presnosti prihrávok. Dokonca Loris Karius chyboval pod tlakom častejšie než v predošlých vystúpeniach (89%). Bez kvalitnej rozohrávky zozadu boli červení bezzubí.

klopp

Klopp určite svojich hráčov nespoznával. Či už to bolo spôsobené akýmsi uspokojením po sérií dobrých výkonov, pred čím však manažér dopredu varoval, alebo skorým začiatkom zápasu, prípadne upršaným počasím vo Walese, išlo bez pochyby o najhorších 45 minút v novej sezóne.

Celkovému dojmu určite nepridalo ani zranenie Adama Lallanu (stiahnutý z hry v 24. minúte), ktorého neúnavný pohyb mohol Klopp len veľmi ťažko nahradiť.

Príchod klasického útočníka na hrot – Sturridge za Lallanu – a zatiahnutie Coutinha do stredovej formácie začalo postupne prinášať svoje ovocie s blížiacim sa záverom polčasu, no naplno sa prejavilo až v druhej 45-minútovke. Výrazne do vývoja musel zasiahnuť aj Kloppov príhovor v kabíne a to napriek tomu, že svoj hnev dokázal podľa hlasov po zápase udržať celkom na uzde.

Do druhého polčasu nastúpili akoby diametrálne odlišné tímy. Červení zmenili formáciu na 4-2-3-1 a boli neporovnateľné aktívnejší, konečne bolo zreteľne vidieť vysoký pressing a celoplošné zdvojovanie až ztrojovanie súperovho hráča s loptou. V porovnaní s prvým polčasom takmer strojnásobili aktivitu v odoberaní lôpt – 13/20 tacklov oproti polčasovým 5/8. Najaktívnejšími boli Henderson (3/5) so zrazu výborne hrajúcim Coutinhom (rovnako 3/5).

Brazílčan si zjavne zobral k srdcu Kloppove slová o trpezlivosti a zatiaľ čo k prvej strele z hry sa v sobotu odhodlal až v 57. minúte, v rovnakom čase proti Burnley mal na konte už 6 streleckých pokusov (5 mimo bránu). Miesto zbrklej streľby naopak, z pozície v strede za hrotovým Sturridgeom, neúnavne ťahal naše akcie – pripísal si 3/4 dribblingy (v 1. polčase 2/3) a 3 kľúčové prihrávky (v 1. polčase 1). Mal takmer dvojnásobne väčší počet dotykov než pred prestávkou (54 ku 30).

Aktívni boli už aj naši krajní beci, James Milner (1+0) čoraz častejšie hrozil po svojej ľavej strane. Zrazu si the Reds začali vytvárať možnosti tak naľavo a napravo ako aj cez stred.

Gólové zakončenie Roberta Firmina (1+0, vybojovaná penalta) bolo len logickým vyústením zmeneného obrazu hry. 14 striel oproti 4 pred prestávkou, z toho 6 na bránu v porovnaní s nulou z polčasu. Labute zjavne nedokázali pokračovať v tempe, ktoré nasadili v prvej 45-minútovke.

O vydrených troch bodoch nakoniec rozhodli individuálne chyby domácich – najskôr nezvládnuté bránenie vo vlastnej šestnástke (a následná penalta) a v posledných sekundách zápasu potom aj zahodenie stopercentnej šance na vyrovnanie.

V konečnom súčte môžu byť tri body z Walesu mimoriadne dôležité, podobné víťazstva sú oveľa cennejšie než jasné víťazstvá o 3-4 góly. Hráči sa však budú musieť zamyslieť ako môžu podať tak diametrálne odlišné výkony v oboch polčasoch. Napriek tomu, že Milner, Coutinho, Firmino, ale aj Henderson a Wijnaldum hrali po prestávke minimálne o level lepšie, asi jediným, kto znesie prísnejšie kritéria aj za prvý polčas bol Sadio Mané (v 1. polčase: 1 strela, 3/3 dribblingy, 3 recoveries - v 2. polčase: 2 strely, 2/3 dribblingy, 2/2 tackles).

mané2

Na Liberty Stadium sa tak len potvrdili Kloppove slova o tom, že hoci jeden víkend odohráte výborný zápas, v tom nasledujúcom nedostanete nič zadarmo a musíte začínať odznova.

5 výhier v rade, prvýkrát pod Kloppom 4 za sebou v lige, no na druhej strane už 9 zápasov v PL bez čistého konta a dokonca 10 vonku, čo je nehoršia šnúra od roku 1998 (12). To sú najdôležitejšie čísla z posledného kola Premier League pred druhou reprezentačnou prestávkou.

Rohrbeck rozšíří Kloppův tým

Po té co loni odešel z realizačního týmu hlavní fyzioterapeut Chris Morgans, zaujal jeho míto kolega z Akademie Andy Reshaw. Nyní na tuto pozici přichází Christopher Rohrbeck, který předtím 14 let pracoval u týmu Mohuče. Jürgen Klopp tak pokračuje v přestavbě svého realizačního týmu, která začala už minulé léto.

Brewster na U17 stříbrný

Rhian Brewster si z Mistrovství Evropy do 17 let přivezl stříbrnou medaili, když odehrál celé finále proti Španělsku. Utkání dospělo až do penalt, kde právě Brewster neproměnil jednu z nich, po kterých se radovalo mužstvo z Pyrenejí.

Markovič se hlásil v Melwoodu

Lazar Markovič ukončil své hostování v Hullu o něco dříve kvůli zranění kotníku, které jej vyřadilo ze hry do konce sezóny.

Coutinho pojede do Melbourne

Coutinho byl povolán do národního týmu, který v červnu odehraje přípravné zápasy s Argentínou a Australií, jež se odehrají na stadionu v Melbourne. Firmino nebyl povolán z důvodu současného zdravotního stavu.